Fot. Adobe Stock

Eksperci: 8 lat trwa średnio diagnozowanie celiakii w Polsce

Celiakia, będąca efektem nieprawidłowej reakcji organizmu na gluten, może dawać bardzo różnorodne objawy, dlatego jej diagnozowanie trwa w Polsce średnio 8 lat – alarmują eksperci w Międzynarodowym Dniu Celiakii, który obchodzimy 16 maja.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Ekspert: kilkaset tysięcy Polaków może mieć niezdiagnozowaną celiakię

    Kilkaset tysięcy Polaków ma niezdiagnozowaną celiakię i może być narażonych jej powikłania, w tym poważne choroby, które wymagają kosztownego leczenia – przypominają eksperci z okazji Międzynarodowego Dnia Celiakii, który przypada 16 maja.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Ekspert: dobrze zbilansowana dieta bezglutenowa nie powoduje niekorzystnych skutków dla organizmu

    Niektóre osoby, np. chore na celiakię, muszą stosować dietę bezglutenową. Jeśli jednak taka dieta jest dobrze zbilansowana, nie przyniesie niekorzystnych skutków dla organizmu – zapewnia dietetyk kliniczny dr Hanna Stolińska.

  • Produkty bezglutenowe - zdefiniowane

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Astronomiczna superśroda - zaćmienie Słońca i noc spadających gwiazd

  • Ekspertka: pracoholizm jest rodzajem uzależnienia, wiążącego się z lękiem

  • Ekspertka: koty domowe zmieniają geny żbików

  • Kujawsko-Pomorskie/Kobieta pochowana z sierpem i kłódką mogła wywodzić się spoza lokalnej społeczności

  • Naukowiec: zjawisk astronomicznych z udziałem Słońca nie możemy oglądać gołym okiem

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy odkryli ważną zmianę w mózgu, która zaczyna się około 50. roku życia

  • Nowe odkrycie może zmienić sposób badania galaktyk

  • Neandertalski receptor zwiększa masę mięśniową współczesnych ludzi

  • Przodkowie ssaków mogli rodzić żywe potomstwo 236 milionów lat temu

  • Ekstremalne zjawiska pogodowe ograniczają zasięg występowania ok. 500 gatunków ptaków w Ameryce Północnej

Adobe Stock

RDN o wznowieniu sprawy profesorskiej Marka Jaszczura: to nasza pierwsza tego typu sprawa

W związku z wycofaniem z obiegu naukowego ponad 20 artykułów prof. Marka Jaszczura z AGH, Rada Doskonałości Naukowej (RDN) wznowiła postępowanie w sprawie nadania mu tytułu profesora. - To pierwsze takie postępowanie związane z retrakcją w historii RDN – powiedział PAP kierownik działu prawnego RDN Artur Woźniak.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera