Fot. Adobe Stock

Dr Tomasz Borowski: koronacje w roku 1025 podniosły status Polski

Same rządy królów nie są tak istotne, jak moment koronacji, który wynosi nie tylko króla, ale przede wszystkim państwo do wyższego statusu. Koronację oceniamy nie tylko poprzez pryzmat indywidualnych losów władców – mówi w rozmowie z PAP dr Tomasz Borowski, współautor i kurator wystawy „1025. Narodziny Królestwa”.

  • 02.07.2024. Premier Donad Tusk (C-P) oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz (C-L) na wspólnym zdjęciu uczestników polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. PAP/Marcin Obara

    Polsko-niemiecki plan działań: odnowienie współpracy w dziedzinie badań i rozwoju

    Rządy Polski i Niemiec chcą odnowić wspólną deklarację intencji ws. współpracy dwustronnej i europejskiej w obszarze badań i rozwoju - wynika z dokumentu "Polsko-niemiecki plan działania". Planowane jest też dofinansowanie projektów dot. najnowszej historii, w tym napaści Rosji na Ukrainę.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    Agencje Kosmiczne Polski i Rwandy z porozumieniem o współpracy dla rozwoju sektora kosmicznego

    Przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) oraz Rwandyjskiej Agencji Kosmicznej (Rwanda Space Agency, RSA) podpisali w Kigali porozumienie o współpracy w dziedzinie technologii kosmicznych.

  • Kijów, Ukraina, 06.02.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki podczas wykładu dla studentów i wykładowców Narodowego Uniwersytetu Kijowskiego im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

    Wiceminister nauki w Kijowie: współpraca naukowa Polski z Ukrainą służy obu stronom

    Współpraca naukowa Polski i Ukrainy może dobrze posłużyć obu stronom; Ukraina jest ciekawym partnerem dla polskich naukowców – powiedział wiceminister nauki Andrzej Szeptycki, składając we wtorek wizytę w Kijowie.

  • Adobe Stock
    Człowiek

    8 dekad po wojnie Polacy to najbardziej straumatyzowany naród świata

    Ok. 19 proc. Polaków i Polek - a więc niemal co piąty z nas - ma objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD) - pokazują nowe badania. To znacznie więcej niż średnia światowa (ok. 5-10 proc.). Sprzyja temu nieprzepracowana, transgeneracyjna trauma jeszcze z czasów drugiej wojny światowej - tłumaczy prof. Marcin Rzeszutek z Wydziału Psychologii UW.

  • Budapeszt, Adobe Stock
    Wydarzenia

    Węgry/ W Budapeszcie odbyła się konferencja naukowa o Polsce i współpracy regionalnej skoncentrowana na Inicjatywie Trójmorza

    W piątek w Narodowym Uniwersytecie Służby Publicznej (Ludovika) w Budapeszcie miała miejsce konferencja naukowa poświęcona Polsce i współpracy w regionie Europy Środkowej, skoncentrowana na stanie i perspektywach Inicjatywy Trójmorza.

  • Prof. Grzegorz Kucharczyk. Fot. PAP/T. Żmijewski

    Prof. Kucharczyk: wspólnej historii nie można wymazać ani z dziejów Polski, ani Ukrainy

    Wspólnej historii nie można wymazać ani z dziejów Polski, ani z dziejów Ukrainy – powiedział PAP historyk prof. Grzegorz Kucharczyk - ukazała się właśnie ukraińskojęzyczna wersja jego książki pt. "Polska. Dzieje państwa i narodu" (ukr. "Polszcza. Istoria derżawi i narodu”).

  • Fot. Adobe Stock

    Powodzie zalewały Polskę 166 razy między XI a XV wiekiem

    166 powodzi zanotowano na terenach dzisiejszej Polski między XI a XV wiekiem. Najczęściej zalewane były Wybrzeże Bałtyku i Pomorze (57 razy) oraz Śląsk (55 razy). W dorzeczu Wisły odnotowano 84 powodzie, w dorzeczu Odry zaś 69 takich zjawisk - ustalili naukowcy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  • Wizualizacja Niemieckiego Centrum Astrofizyki. Źródło: Deutsches Elektronen-Synchrotron DESY

    Niemcy otwierają Centrum Astrofizyki i zapraszają do współpracy Polskę i Czechy

    Chcemy, żeby Niemieckie Centrum Astrofizyki (DZA) było drugim CERN-em w Europie. Odwiedzam uniwersytety w Polsce i szukam chętnych do udziału w partnerstwie – powiedział PAP prof. Christian Stegmann, astrofizyk cząstek z Deutsches Elektronen-Synchrotron DESY.

  •  24.02.2021. Na zdjęciu z drona kampus Uniwersytetu Łódzkiego - budynek Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. PAP/Grzegorz Michałowski

    Łódź/ Hydrobiolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego pomagają kolegom z Ukrainy

    Do Instytutu Biologii Morskiej Narodowej Akademii Nauk Ukrainy trafi sprzęt badawczy wysłany przez pracowników naukowych Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Badacze z Łodzi wspierają także – rzeczowo i finansowo – odeskie Brygady Obrony Terytorialnej.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Kistryn o rozporządzeniu MNiSW: zbyt mało miejsca poświęcono monografiom

  • Archeowieści – kompleksowo o ludzkich dziejach

  • A. Szeptycki: Międzynarodowy Dzień Studenta symbolizuje solidarność akademicką

  • Geriatra: możemy dożyć 120 lat

  • Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • Praga, Czechy, 16.11.99. Czescy i słowaccy studenci palą świece przed kordonem milicji 17 listopada 1989 r. PAP/CTK

    Milicja pobiła studentów, ale demonstrantów z każdym dniem było więcej. 35 lat od Aksamitnej rewolucji

  • Szósty lot testowy największej na świecie rakiety Starship - we wtorek wieczorem

  • USA/ Test Starship: moduł nośny rakiety wbrew planom wylądował w Zatoce Meksykańskiej

  • Chiny/ Przeprowadzono zdalną operację histerektomii

  • Konopie mogą uszkadzać chromosomy, sprzyjając nowotworom i wpływając na kolejne pokolenia

 Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Centra nauki to coś o wiele więcej niż interaktywne wystawy – one są tylko punktem wyjścia do wszelkich innych działań na rzecz edukacji, aktywizacji społeczeństwa i budowania zaufania do nauki – wskazuje Alicja Harackiewicz, dyrektorka Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera