Orlen wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i działającą w Płocku filią Politechniki Warszawskiej będzie pracować nad udoskonaleniem technologii wytwarzania paliw syntetycznych. Zawarta w tej sprawie umowa zakłada m.in. pozyskiwanie funduszy krajowych i zagranicznych - poinformował koncern.
Papier o zwiększonej sztywności i nieprzezroczystości, oszczędzający środowisko, a także do tworzenia dokumentów zapisanych pismem Braille’a opracowali materiałoznawcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie we współpracy z Arctic Paper Kostrzyn.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła konkurs, który ma wyłonić najbardziej obiecujące i nowatorskie produkty oraz technologie - poinformowała w poniedziałek Agencja. Pochodzące z różnych dziedzin prace można zgłaszać do 4 marca.
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) opracowali system, który będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję do głosowego wypełniania dokumentacji medycznej przez lekarzy. W przyszłości będzie on mógł być wykorzystywany m.in. w szpitalnych oddziałach ratunkowych.
W ramach priorytetowych projektów AI Polska powinna realizować małe specjalistyczne modele językowe, produkować bezpieczne AI, zaprojektować procesor o niskimi poborze mocy, wdrożyć struktury wieloagentowa oraz stworzyć krajową rozproszoną infrastrukturę do gromadzenia danych dla AI i usprawnić wybrany obszar opieki zdrowotnej przy pomocy AI - wymienili eksperci.
W 2024 r. 5,9 proc. przedsiębiorstw deklarowało wykorzystanie technologii AI - podał GUS.
W ramach pracy dyplomowej absolwentka Politechniki Opolskiej opracowała aplikację, która pozwala na korzystanie z klawiatury komputera przy pomocy ruchu gałek ocznych. Zdaniem prof. Andrzeja Waindoka, promotora pracy, z aplikacji będzie mogło skorzystać wiele osób np. z niepełnosprawnościami.
We wtorek otwarto Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej. W budynku jest m.in. 18 laboratoriów badawczych i komputerowych, 20 sal dydaktycznych. Jego celem będzie prowadzenie badań związanych z ochroną środowiska i redukcją negatywnego wpływu działalności człowieka na klimat - podała uczelnia.
Promocji europejskich programów edukacyjnych oraz możliwości pozyskania finansowania na projekty związane z kształceniem - będzie służyło otwarte w piątek na Politechnice Białostockiej Centrum Innowacji Programu Erasmus+ InnHub. Z oferty spotkań i warsztatów będzie mógł skorzystać każdy.
Kolejna edycja „Ścieżki SMART” największego naboru na wsparcie innowacyjności będzie rozstrzygana dwa razy krócej niż poprzednia, czyli maksimum pół roku - zapowiedziała w rozmowie z PAP minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.