Najwyżej położony szaniec, czyli ziemna fortyfikacja, na terenie Polski znajduje się w Bieszczadach w Roztokach Górnych na wysokości 908 m n.p.m. Pochodzi sprzed ponad 200 lat z czasów konfederacji barskiej - ustalili naukowcy.
W Bieszczadach już kilkanaście żubrzyc z tegorocznym przychówkiem powróciło do swoich stad. Na początku czerwca opuściły je, żeby w leśnych ostępach wydać potomstwo.
Las to nie tylko przyroda, ale także miejsce pracy, rekreacji i turystyki. Badania antropologiczne prowadzone w Borach Tucholskich - największym leśnym kompleksie w Polsce oraz w Bieszczadach Wschodnich - pokazały, że "las" jest kategorią wieloznaczną, a jego definicja zależy od tego, jak rozumiemy naturę i czego od niej chcemy.
Blisko 400 tys. osób odwiedziło istniejącą od prawie pięciu lat zagrodę aklimatyzacyjną żubrów w Mucznem w Bieszczadach. Zagroda, gdzie żubry można oglądać z niewielkiej odległości, cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów.
Po pierwszych tegorocznych przymrozkach w Bieszczadach w sen zimowy zapadły żyjące tam gady, popielice i nietoperze. Na zimowanie ze Skandynawii przyleciały też m.in. jery i myszołowy włochate. Nadal aktywne są niedźwiedzie.
Żmije zygzakowate poszukują miejsc, w których spędzą zimę. "Poszukiwania zaczynają, gdy temperatura powietrza przez dłuższy okres utrzymuje się na poziomie około 5-7 st. C" – powiedział PAP przyrodnik z Bieszczadzkiego Parku Narodowego Marek Holly.
Brak opadów deszczu i słoneczna pogoda opóźniają okres godowy salamandry plamistej. "W Bieszczadach i Beskidzie Niskim w połowie września zazwyczaj można było obserwować ich wzmożoną aktywność"– powiedział rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
Naukowcy i weterynarze zajmujący się bieszczadzką populacją żubrów zarekomendowali Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie odtworzenie stada tych zwierząt w nadleśnictwie Stuposiany w dolinie górnego Sanu.
Blisko 300 tys. osób odwiedziło istniejącą od połowy 2012 r. zagrodę aklimatyzacyjną żubrów w Mucznem w Bieszczadach. "Z każdym miesiącem rośnie jej popularność wśród turystów" – powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.