Fot. Fotolia

Podkarpackie/ W Bieszczadach żyje coraz więcej żubrów

W Bieszczadach żyje 551 żubrów - wynika z tegorocznej inwentaryzacji. Pod koniec ubiegłego roku było prawie 500 osobników – poinformował PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie Edward Marszałek.

  • Zarysy szańca nadal są dobrze widoczne w terenie. Fot. P. Sadowski

    W Bieszczadach odkryto najwyżej położony w Polsce szaniec

    Najwyżej położony szaniec, czyli ziemna fortyfikacja, na terenie Polski znajduje się w Bieszczadach w Roztokach Górnych na wysokości 908 m n.p.m. Pochodzi sprzed ponad 200 lat z czasów konfederacji barskiej - ustalili naukowcy.

  • PAP © 2017 / Artur Reszko
    Człowiek

    W Bieszczadach żubrzyce z przychówkiem wracają już do stad

    W Bieszczadach już kilkanaście żubrzyc z tegorocznym przychówkiem powróciło do swoich stad. Na początku czerwca opuściły je, żeby w leśnych ostępach wydać potomstwo.

  • Las w Borach Tucholskich, fot. Agata A. Konczal

    Czego oczekujemy od lasu

    Las to nie tylko przyroda, ale także miejsce pracy, rekreacji i turystyki. Badania antropologiczne prowadzone w Borach Tucholskich - największym leśnym kompleksie w Polsce oraz w Bieszczadach Wschodnich - pokazały, że "las" jest kategorią wieloznaczną, a jego definicja zależy od tego, jak rozumiemy naturę i czego od niej chcemy.

  • Życie

    Blisko 400 tys. turystów odwiedziło zagrodę żubrów w Mucznem w Bieszczadach

    Blisko 400 tys. osób odwiedziło istniejącą od prawie pięciu lat zagrodę aklimatyzacyjną żubrów w Mucznem w Bieszczadach. Zagroda, gdzie żubry można oglądać z niewielkiej odległości, cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Bieszczady/ Śpią już żmije i popielice; niedźwiedzie nadal aktywne

    Po pierwszych tegorocznych przymrozkach w Bieszczadach w sen zimowy zapadły żyjące tam gady, popielice i nietoperze. Na zimowanie ze Skandynawii przyleciały też m.in. jery i myszołowy włochate. Nadal aktywne są niedźwiedzie.

  • Bieszczady/ Żmije szukają zimowisk

    Żmije zygzakowate poszukują miejsc, w których spędzą zimę. "Poszukiwania zaczynają, gdy temperatura powietrza przez dłuższy okres utrzymuje się na poziomie około 5-7 st. C" – powiedział PAP przyrodnik z Bieszczadzkiego Parku Narodowego Marek Holly.

  • W Bieszczadach słoneczna pogoda opóźnia gody salamandry plamistej

    Brak opadów deszczu i słoneczna pogoda opóźniają okres godowy salamandry plamistej. "W Bieszczadach i Beskidzie Niskim w połowie września zazwyczaj można było obserwować ich wzmożoną aktywność"– powiedział rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

  • Fot. Fotolia

    Bieszczady/ Żubry powrócą w dolinę górnego Sanu

    Naukowcy i weterynarze zajmujący się bieszczadzką populacją żubrów zarekomendowali Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie odtworzenie stada tych zwierząt w nadleśnictwie Stuposiany w dolinie górnego Sanu.

  • Fot. Fotolia

    Bieszczady/ Blisko 300 tys. turystów odwiedziło zagrodę żubrów

    Blisko 300 tys. osób odwiedziło istniejącą od połowy 2012 r. zagrodę aklimatyzacyjną żubrów w Mucznem w Bieszczadach. "Z każdym miesiącem rośnie jej popularność wśród turystów" – powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera