W Bieszczadach już kilkanaście żubrzyc z tegorocznym przychówkiem powróciło do swoich stad. Na początku czerwca opuściły je, żeby w leśnych ostępach wydać potomstwo.
"Oceniamy, że w tym roku na świat może przyjść nawet 50 cieląt. Żubrzyce rodzą zazwyczaj jedno cielę co dwa lata. Cielak po przyjściu na świat waży 20-30 kg" – powiedział w czwartek PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
Rzecznik zaznaczył, że "żubrzyce czuwające nad potomstwem mogą być agresywne w stosunku do człowieka". "Zresztą podobnie jak u innych gatunków zwierząt" – dodał.
Marszałek przypominał, że "w razie niespodziewanego spotkania w lesie młodego żubrzątka nie wolno zbliżać się do niego". "Na pewno w jego pobliżu czuwa nad nim matka. W związku z tym w żadnym przypadku nie należy ryzykować spotkania z nią w takich okolicznościach" - zauważył.
Co roku w Bieszczadach przychodzi na świat 30-50 młodych żubrów. Jeśli zima jest śnieżna i mroźna, to połowa z nich nie dożywa roku.
Żubrzyce dojrzewają płciowo w drugim, trzecim roku życia. Z kolei samce dojrzałość osiągają w trzecim roku; jednak w rozrodzie uczestniczą przeważnie pomiędzy siódmym a dwunastym rokiem życia. Ciąża u żubrów trwa 256 dni.
W lecie żubry przebywają w mniejszych stadach, tworzonych przez samice i cielęta. Dojrzałe samce trzymają się osobno. Natomiast młodsze osobniki tworzą wtedy tzw. grupy kawalerów.
W Bieszczadach na wolności żyje ponad 400 żubrów. Po przeszło dwóch stuleciach nieobecności sprowadzono je tam w 1963 r.
Bieszczadzkie żubry należą do rasy białowiesko–kaukaskiej. Są potomkami żubrów z Kaukazu i samic żyjących w ogrodach zoologicznych oraz zwierzyńcach prywatnych. Zwierzęta tej rasy żyją tylko w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce mieszkają żubry czystej linii białowieskiej.
Z kolei w zagrodzie pokazowej żubrów w Mucznem, gdzie trafiają żubry z całej Europy, jest w tej chwili 11 osobników. Dwa z nich przyszły na świat w tym roku. Podczas tegorocznego Dnia Żubra zostaną im nadane imiona, wybrane w drodze konkursu.(PAP)
kyc/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.