Fot. Adobe Stock

Badanie: portale społecznościowe nie chronią przed samotnością

Znajomości utrzymywane w portalach społecznościowych w najlepszym razie nie zmniejszają poczucia osamotnienia. Naukowcy przypominają też, że samotność ma liczne negatywne skutki zdrowotne.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Samotność to krytyczny etap przed samobójstwem

    Samotność ma kluczowe znaczenie dla pojawiania się myśli samobójczych - wynika z nowego badania. Naukowcy zaznaczają, że dbanie o kontakty z innymi może pomóc w uniknięciu tragedii.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Prof. Grewiński: młodzi są coraz bardziej samotni

    Samotność, lęk przed dorosłością, niska samoocena i chroniczny stres – to główne problemy młodego pokolenia w Polsce. Jak wynika z badania „Diagnoza Młodzieży”, młodzi czują się zagubieni w świecie szybkich zmian, presji sukcesu i niepewnej przyszłości – powiedział PAP prof. Mirosław Grewiński.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Dr Piejka: samotność sprawia, że świat wydaje się groźniejszy – to pułapka

    Gdy jesteśmy samotni, oceniamy, że ludzie dookoła nas nie są nam przyjaźni. Pomimo głodu relacji, zaczynamy patrzeć na świat z nieufnością, ponieważ lepiej bronić się na zapas, niż później zostać skrzywdzonym. Tak nakręca się spirala samotności, która wpływa negatywnie na psychikę i zdrowie – mówi dr Aleksandra Piejka z Instytutu Psychologii PAN, laureatka nagrody premiera za pracę doktorską.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Samotność w okresie dojrzewania zmienia mózg

    Nastolatki, które często wybierają izolację społeczną, prezentują widoczne różnice w budowie i pracy mózgu. Wycofanie społeczne może mieć głębokie konsekwencje dla zdrowia psychicznego – ostrzegają naukowcy.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Samotność w dzieciństwie powiązana z ryzykiem demencji w przyszłości

    Osoby, które były samotne w dzieciństwie mają wyższe ryzyko pogorszenia sprawności umysłowej oraz demencji w wieku średnim i starszym - wynika z pracy, którą publikuje czasopismo „JAMA Network Open”. Związek ten dotyczy również osób, które nie czuły się samotne już w wieku dorosłym.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Samotność zwiększa zagrożenie cukrzycą

    Według naukowców z USA samotni dorośli mają większe ryzyko rozwoju cukrzycy. Zdaniem ekspertów lekarze opiekujący się starszymi pacjentami powinni brać to pod uwagę.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Samotność nie musi pogarszać zdrowia

    Badanie na dużej grupie seniorów pokazało, że samotność nie powoduje bezpośrednio pogorszenia zdrowia. Zależności te są bardziej złożone – twierdzą naukowcy.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Ogłuszająca samotność

    Samotność zwiększa ryzyko utraty słuchu – wynika z szeroko zakrojonych badań, o których wynikach informuje pismo „Health Data Science”.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Wrocław/ Badanie UMW: kobiety mają większą tendencję do przewlekłej samotności

    Aż 50 proc. dorosłych Polaków może odczuwać przewlekłą samotność. Większą tendencję do jej rozwoju mają kobiety - wynika z badań naukowców z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Badanie pokazało też, że 23 proc. ankietowanych przyznaje się do izolacji społecznej.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera