Fot. Adobe Stock

Badanie: portale społecznościowe nie chronią przed samotnością

Znajomości utrzymywane w portalach społecznościowych w najlepszym razie nie zmniejszają poczucia osamotnienia. Naukowcy przypominają też, że samotność ma liczne negatywne skutki zdrowotne.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Samotność to krytyczny etap przed samobójstwem

    Samotność ma kluczowe znaczenie dla pojawiania się myśli samobójczych - wynika z nowego badania. Naukowcy zaznaczają, że dbanie o kontakty z innymi może pomóc w uniknięciu tragedii.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Prof. Grewiński: młodzi są coraz bardziej samotni

    Samotność, lęk przed dorosłością, niska samoocena i chroniczny stres – to główne problemy młodego pokolenia w Polsce. Jak wynika z badania „Diagnoza Młodzieży”, młodzi czują się zagubieni w świecie szybkich zmian, presji sukcesu i niepewnej przyszłości – powiedział PAP prof. Mirosław Grewiński.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Dr Piejka: samotność sprawia, że świat wydaje się groźniejszy – to pułapka

    Gdy jesteśmy samotni, oceniamy, że ludzie dookoła nas nie są nam przyjaźni. Pomimo głodu relacji, zaczynamy patrzeć na świat z nieufnością, ponieważ lepiej bronić się na zapas, niż później zostać skrzywdzonym. Tak nakręca się spirala samotności, która wpływa negatywnie na psychikę i zdrowie – mówi dr Aleksandra Piejka z Instytutu Psychologii PAN, laureatka nagrody premiera za pracę doktorską.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Samotność w okresie dojrzewania zmienia mózg

    Nastolatki, które często wybierają izolację społeczną, prezentują widoczne różnice w budowie i pracy mózgu. Wycofanie społeczne może mieć głębokie konsekwencje dla zdrowia psychicznego – ostrzegają naukowcy.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Samotność w dzieciństwie powiązana z ryzykiem demencji w przyszłości

    Osoby, które były samotne w dzieciństwie mają wyższe ryzyko pogorszenia sprawności umysłowej oraz demencji w wieku średnim i starszym - wynika z pracy, którą publikuje czasopismo „JAMA Network Open”. Związek ten dotyczy również osób, które nie czuły się samotne już w wieku dorosłym.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Samotność zwiększa zagrożenie cukrzycą

    Według naukowców z USA samotni dorośli mają większe ryzyko rozwoju cukrzycy. Zdaniem ekspertów lekarze opiekujący się starszymi pacjentami powinni brać to pod uwagę.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Samotność nie musi pogarszać zdrowia

    Badanie na dużej grupie seniorów pokazało, że samotność nie powoduje bezpośrednio pogorszenia zdrowia. Zależności te są bardziej złożone – twierdzą naukowcy.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Ogłuszająca samotność

    Samotność zwiększa ryzyko utraty słuchu – wynika z szeroko zakrojonych badań, o których wynikach informuje pismo „Health Data Science”.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Wrocław/ Badanie UMW: kobiety mają większą tendencję do przewlekłej samotności

    Aż 50 proc. dorosłych Polaków może odczuwać przewlekłą samotność. Większą tendencję do jej rozwoju mają kobiety - wynika z badań naukowców z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Badanie pokazało też, że 23 proc. ankietowanych przyznaje się do izolacji społecznej.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Kotowska: niska płodność to nie katastrofa, a globalna zmiana

  • Badaczka z Harvardu: tradycyjny format CV sprzyja uprzedzeniom i utrudnia rekrutację

  • Naukowcy: Europa Środkowo-Wschodnia - nie peryferie, ale ważny obszar dla neandertalczyków

  • Psycholog: nieufność wobec szczepień ma źródła psychologiczne

  • Prof. S. Karpiński zwolniony z SGGW; w tle konflikt o broń sportową i sprawa o mobbing

  • Fot. Adobe Stock

    Ultraprzetworzona żywność szkodzi, bo ją przetworzono

  • Do 2030 r. sztuczna inteligencja będzie zużywać tyle wody, ile potrzebuje 1,3 mld ludzi

  • Komisja Europejska zatwierdziła lek Aquipta do doraźnego zwalczania ataków migreny

  • Subiektywne odczucie starszego wieku towarzyszy gorszej kondycji

  • Nowa metoda lepiej ocenia przełomowe publikacje naukowe niż wskaźniki oparte na cytowaniach

Źródło: dr Aleksandra Grzegorska

Chełm/ Pasożyty w pochówkach sprzed 500 lat pomogły odtworzyć dietę i warunki życia mieszkańców

W pochówkach Chełmian sprzed ok. 500 lat naukowcy zidentyfikowali osiem gatunków pasożytów. U większości osób stwierdzono tzw. wielopasożytnictwo, co mogło negatywnie wpływać na zdrowie. Chętnie żywili się oni roślinami wodnymi i najprawdopodobniej używali ludzkich i zwierzęcych odchodów jako nawozu.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera