Na zdjęciu z 18.11.2025 wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Marek Gzik. PAP/Rafał Guz 19.11.2025

Wiceminister nauki: KE przez nieprawidłowości w NCBR kwestionuje wydatkowanie 2 mld zł

Wiceminister nauki Marek Gzik podczas czwartkowego wystąpienia w Sejmie powiedział, że zaniedbania w NCBR z czasów PiS sprawiły, że Komisja Europejska kwestionuje wydatkowane przez Polskę 2 mld zł. Jego zdaniem grozi nam, że będzie trzeba te pieniądze oddać.

  • 19.11.2025. Na zdjęciu z 18 bm. wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Marek Gzik w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, 18 bm. Marek Gzik był gościem Studia PAP. PAP/Rafał Guz
    Technologia

    Prof. Gzik: bezpieczeństwo na torach to wyzwanie także dla naukowców

    Musimy stworzyć system, który będzie monitorował i gwarantował bezpieczeństwo osób podróżujących i naszego taboru kolejowego – powiedział w Studiu PAP wiceminister nauki prof. Marek Gzik. Naukowcy muszą dokonać przeglądu technologii, które dzisiaj są dostępne - dodał.

  • Warszawa, 13.11.2025. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Marek Gzik przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, 13 bm. Marek Gzik był gościem Studia PAP. PAP/Leszek Szymański

    Wiceminister Gzik: w ciągu ostatnich dziesięciu lat wkład finansowy biznesu do nauki podwoił się

    W ciągu ostatnich dziesięciu lat wkład finansowy biznesu do nauki podwoił się, a tych środków można wygospodarować jeszcze więcej – powiedział w czwartek w Studiu PAP wiceminister nauki prof. Marek Gzik.

  • Warszawa, 13.11.2025. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Marek Gzik przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, 13 bm. Marek Gzik był gościem Studia PAP. PAP/Leszek Szymański

    Wiceminister Gzik: mamy dodatkowe 60 mln zł na aparaturę naukowo-badawczą

    Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wygospodarowało dodatkowe 60 mln zł na specjalną aparaturę naukowo-badawczą; wkrótce ma być decyzja, ile kolejnych projektów z listy otrzyma finansowanie – powiedział w czwartek w Studiu PAP wiceminister nauki prof. Marek Gzik.

  • 17.07.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. PAP/Albert Zawada

    Wiceminister nauki: rozmawiamy o możliwościach finansowania aparatury badawczej z różnych źródeł

    Wiceminister nauki Marek Gzik zapewnił na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji, że wszystkie projekty pozytywnie ocenione w konkursie na specjalne urządzenia badawcze (SPUB), na które nie starczyło finansowania, są bardzo ważne. Ministerstwo rozmawia z instytucjami o możliwości finansowania z innych źródeł.

  • 30.09.2025. Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2025/2026 - wiceminister nauki i szkolnicwa wyższego Marek Gzik podczas uroczystości w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Wiceminister nauki: nowela tzw. ustawy Gowina w następnym roku akademickim

    Wiceminister nauki prof. Marek Gzik podał PAP, że wypracowanie nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce to kwestia następnego roku akademickiego. Wśród priorytetów na ten rok wymienił z kolei nowe zasady ewaluacji i nowelę ustawy o PAN.

  • Fot. Adobe Stock

    Wiceminister nauki o domach studenckich: priorytetem są remonty

    Ponad 3 mld zł zostaną przeznaczone w ciągu najbliższych pięciu lat na budowę, modernizację i remonty domów studenckich – poinformował w czwartek wiceminister nauki Marek Gzik podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji i Nauki.

  • Warszawa, 17.07.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. PAP/Albert Zawada

    Wiceminister Gzik: propozycja prezydenta Nawrockiego ws. funduszu z 5 mld zł na naukę - nierealna

    Każdą inicjatywę, która ma na celu zwiększenie nakładów finansowych na naukę i rozwój przyjmujemy pozytywnie, jednak deklaracja prezydenta Karola Nawrockiego ws. funduszu na 5 mld zł jest nierealna i nie przystaje do możliwości finansowych budżetu państwa – skomentował dla PAP wiceminister nauki prof. Marek Gzik.

  • 31.03.2025. Wiceminister nauki Marek Gzik. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Wiceminister nauki: potrzebny program finasowania badań stosowanych

    Potrzebny jest narodowy program finasowania badań stosowanych – mówił w czwartek w Lublinie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Marek Gzik. Program ten uzupełniałby lukę w finasowaniu badań na średnim etapie zawansowania technologicznego.

  • 29.10.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. PAP/Kasia Zaremba

    Wiceminister Gzik: przy obecnym finansowaniu nauki szanse, by gonić czołówkę świata są praktyczne żadne

    Jeżeli Polska ma ambicje, aby gonić czołówkę świata, to przy dotychczasowym poziomie finansowania nauki, szanse są dość iluzoryczne albo praktycznie żadne – powiedział we wtorek w Poznaniu wiceminister nauki Marek Gzik.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera