20.04.2021. Krzemień w szybie „Wojciech” w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki” w Krzemionkach Opatowskich. PAP/Piotr Polak

Świętokrzyskie/ Naukowcy zbadają naskalne rysunki z neolitycznych kopalni w Krzemionkach

W Krzemionkach (Świętokrzyskie), jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, rozpoczną się badania nad naskalnymi rysunkami neolitycznych górników. Naukowcy chcą odkryć niewidoczne detale malowideł, określić ich pierwotny wygląd i lepiej zrozumieć intencje twórców.

  • Fot. Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie

    Lubelskie/ Grot włóczni z epoki brązu znaleziony w Lubyczy Królewskiej

    Grot włóczni z krzemienia został znaleziony w Lubyczy Królewskiej (Lubelskie). Zabytek datowany jest na wczesną epokę brązu tj. 1990-1750 lat p.n.e. Po specjalistycznych badaniach artefakt trafi do muzeum w Tomaszowie Lubelskim.

  • Podostrowieckie prehistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego pochodzą z młodszej epoki kamienia i wczesnej epoki brązu (funkcjonowały pomiędzy IV a II tysiącleciem p.n.e). W Krzemionkach zlokalizowano ok. 4 tys. szybów połączonych siecią chodników. Szyby mają do 9 metrów głębokości. W kopalniach wydobywano krzemień, służący do wytwarzania narzędzi, np. krzemiennych siekier rozprowadzanych w odległości nawet kilkuset kilometrów od kopalń. Fot. PAP/Jakub Kamiński

    100 rocznica odkrycia kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach

    19 lipca 1922 r. w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego prof. Jan Samsonowicz odkrył prehistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego. Pradziejowe wyrobiska stanowią unikalne świadectwo wiedzy i możliwości technicznych ludzi epoki kamienia.

  • Fot. Fotolia

    Archeolog o krzemieniu: od pierwszych narzędzi po ekskluzywną biżuterię

    Tysiące lat temu na obecnych ziemiach Polski krewni człowieka używali krzemienia do wyrobu narzędzi; najlepiej wykonane krzemienne przedmioty znane są sprzed ponad 3 tys. lat. Dziś stosowany jest on do wyrobu ekskluzywnej biżuterii - mówi PAP prof. Jerzy Libera.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera