Konrad Brandel, Scena z wyścigów konnych, 1891 lub 1892 rok. Fot. Wikipedia, domena publiczna

135 lat temu warszawski fotograf opatentował ręczny aparat fotograficzny

135 lat temu, 16 października, warszawski fotograf Konrad Brandel opatentował ręczny aparat, umożliwiający szybkie fotografowanie z ręki. Sam stał się zaś pionierem polskiego fotoreportażu, wykonując zdjęcia warszawskich targowisk, parków, nabrzeży, regat, wyścigów konnych, uroczystości czy pogrzebów.

  • APOD NASA z 12 czerwca 2024 r. Zorza nad Śnieżką. Fot. Daniel Koszela
    Kosmos

    Zdjęcie zorzy nad Śnieżką fotografią dnia NASA z 12 czerwca

    Zdjęcie zorzy polarnej nad Śnieżką, którego autorem jest Daniel Koszela, zostało wyróżnione przez NASA tytułem fotografii dnia (Astronomy Picture of the Day) 12 czerwca. Zdjęcie powstało spontanicznie i dzięki ogromnemu szczęściu - powiedział PAP Daniel Koszela.

  • APOD NASA z 12 maja 2024 r. Zorza nad Polską. Fot. Mariusz Durlej
    Kosmos

    Astrofotograf z Polski autorem zdjęcia dnia NASA z 12 maja

    Astrofotograf z Polski Mariusz Durlej został autorem zdjęcia dnia NASA z 12 maja. Nagrodzona fotografia przedstawia zorzę polarną widzianą z miejscowości Pogrzebień (pow. raciborski) na Śląsku.

  • Fot. Marcin Ślipko
    Nagrody

    Polak autorem zdjęcia dnia NASA

    Polski fotograf Marcin Ślipko jest autorem Astronomicznego Zdjęcia Dnia NASA z 31 stycznia br. Fotografia przedstawia nocne niebo nad Dolnym Śląskiem, a dokładniej - nad Śnieżką.

  • Kraków, 2007-02-16. Muzeum Historii Fotografii z okazji jubileuszu XX-lecia istnienia otrzymało imię Walerego Rzewuskiego. Na zdjęciu sala z pamiątkami po Walerym Rzewuskim. PAP/Jerzy Ruciński

    135 lat temu zmarł Walery Rzewuski, wybitny fotograf drugiej połowy XIX wieku

    135 lat temu, 18 listopada 1888 r., zmarł Walery Rzewuski, fotograf, właściciel jednego z najlepszych zakładów fotograficznych na ziemiach polskich. Na zdjęciach utrwalił wizerunki wybitnych przedstawicieli swojej epoki oraz powstańców styczniowych.

  • Fot. Adobe Stock
    Nagrody

    Polak zajął 1. miejsce w konkursie fotograficznym magazynu "ChemistryViews"

    Polski naukowiec dr Maciej Majdecki zajął pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym magazynu "ChemistryViews", wydawanego przez stowarzyszenie Chemistry Europe - poinformował Instytut Chemii Organicznej PAN.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Naukowcy przypominają o etycznych zasadach fotografowania przyrody

    O etycznych zasadach fotografowania dzikiej przyrody przypomina Instytut Biologii Ssaków PAN z Białowieży. Zastanówmy się, czy idealne zdjęcie jest warte dobrej kondycji i życia zwierzęcia - sugeruje IBS PAN w mediach społecznościowych.

  • Źródło: Krzysztof Dobek
    Technologia

    Technologię wyostrzania zdjęć opracowano na UAM

    Technologię wyostrzania zdjęć opracowali naukowcy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki obrazowaniu wielopłaszczyznowemu można wyostrzyć wybrany element, który znajduje się w mniejszej albo większej odległości niż ta, która gwarantuje ostrość zgodnie z klasycznymi ustawieniami.

  • Najlepsze zdjęcie - Wiktor Toruński z Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie.
    Wydarzenia

    Niemal 200 prac - na konkursie fotograficznym „Owad w Obiektywie”

    Niemal 200 prac nadesłano na drugą edycję konkursu fotograficznego „Owad w Obiektywie”, promującego wiedzę o owadach i pasję do ich fotografowania wśród miłośników przyrody – studentów i uczniów szkół średnich.

  • źródło: organizator konkursu

    Można nadsyłać prace na konkurs Foto-Eko 2018

    Zdjęcia przedstawiające przyrodę Polski – dziko występujące rośliny, grzyby i zwierzęta lub ciekawe przyrodniczo miejsca - można nadsyłać na 26 edycję Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Przyrodniczej FOTO-EKO. Prace można nadsyłać do 21 października.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • EPA/SALVATORE DI NOLFI  02.07.2025

    Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera