Politechnika Opolska dostała dwa quady - pomogą w kształceniu studentów

Dwa quady przekazała Politechnice Opolskiej uruchomiona w ubiegłym roku w Opolu fabryka firmy Polaris Polska, produkująca pojazdy terenowe. Mają one służyć celom dydaktycznym - studentom podczas zajęć oraz naukowcom, którzy mogą pracować nad ich udoskonalaniem.

Jak powiedział PAP dyrektor operacyjny Polaris Polska Bogusław Dawiec, przekazane Politechnice Opolskiej pojazdy to element współpracy z opolską uczelnią techniczną, jaką reprezentowana przez niego firma deklarowała już w momencie wejścia na opolski rynek.

\"Planujemy pozyskiwać w Opolu nie tylko pracowników produkcyjnych, ale też nawiązać relacje ze środowiskiem naukowym, by w przyszłości pozyskiwać kadrę inżynieryjno-techniczną do pracy np. w centrum badawczo-rozwojowym, które będzie odpowiedzialne za homologację naszych produktów i ich rozwój\" – wskazał dyr. Dawiec.

Tłumaczył, że możliwość pracy na przekazanych Politechnice Opolskiej pojazdach Polarisa pozwoli studentom i naukowcom dobrze poznać ich konstrukcje i przyjrzeć się ich budowie. „A to z pewnością będzie również z korzyścią dla nas” - dodał.

Przekazane politechnice pojazdy to jeszcze nie maszyny wyprodukowane w Opolu, ale takie, które fabryka dostała z USA i również ćwiczyła na nich przed uruchomieniem zakładu.

Dawiec wyjaśnił, że dotąd głównym celem otwartej oficjalnie we wrześniu ub. roku fabryki było uruchomienie produkcji i jej ustabilizowanie. Firma planuje jednak rozpocząć także programy staży i praktyk. Przyznał, że to, iż w Opolu istnieje uczelnia techniczna, było jednym z atutów wyboru tego właśnie miasta na lokalizację fabryki Polarisa. „To bowiem dla firmy oznacza, że jest w mieście zaplecze w postaci kadry, która ma wiedzę techniczną możliwą do wykorzystania” – podkreślił.

Rektor Politechniki Opolskie prof. Marek Tukiendorf również podkreślał w rozmowie z PAP dydaktyczną wartość przekazanych uczelni przez Polarisa pojazdów. „Nasi studenci i absolwenci, jeśli mają trafiać do tej firmy, to muszą znać jej produkty. Dzięki temu, iż będą mieli do nich dostęp na zajęciach, ich przygotowanie będzie odpowiednie” – mówił profesor.

Tłumaczył, że studenci będą przekazane quady rozbierać, składać, badać i poznawać. „Oprócz tego nasi pracownicy naukowi mają już pewne pomysły związane z udoskonalaniem tych pojazdów” – wyjaśniał zaznaczając, że z przekazania pojazdów skorzysta także kadra naukowa uczelni.

Rektor dodał, że dla uczelni ważny będzie również zapowiadany przez Polarisa program staży i praktyk – także w USA – w którym mają uczestniczyć studenci uczelni. Podkreślał też, że na przykładzie współpracy Politechniki Opolskiej z Polarisem czy innym inwestorem z Opola (produkującą czujniki do automatyki przemysłowej firmą ifm ecolink) widać wyraźnie, iż nowi inwestorzy na danym terenie to nie tylko koło zamachowe dla gospodarki i rynku pracy, ale także czynnik wspomagający rozwój uczelni - studentów czy kadry naukowej z danego terenu.

Fabrykę firmy Polaris Polska, produkującą pojazdy terenowe - głównie quady – oficjalnie otwarto w Opolu we wrześniu. Produkcja ruszyła w niej jeszcze przed tym otwarciem. Budowa hali Polarisa przy ul. Wspólnej w Opolu rozpoczęła się natomiast we wrześniu 2013 roku.

Zakład powstał na 12-hektarowej działce, na terenie opolskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestycja warta była ok. 100 mln zł. W zbudowanej hali o powierzchni 32 tys. metrów kw. znalazły się m.in. spawalnia, lakiernia, a także linie produkcyjne i montażowe. Zakład ma też 2,5-kilometrowy tor testowy.

Firma Polaris Polska należy do amerykańskiej grupy Polaris Industries, która powstała w 1954 r. w Minnesocie. Jest notowana na amerykańskiej giełdzie. Koncern ma fabryki w USA, Meksyku i Indiach. Polaris Polska w Opolu to pierwsza europejska fabryka amerykańskiej firmy.

PAP - Nauka w Polsce

kat/ mab/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Konferencja "Sztuczna inteligencja w metrologii" w Kielcach, 13 bm. (ad) PAP/Piotr Polak

    Prezes GUM: sztuczna inteligencja zmienia oblicze metrologii

  • Fot. materiały prasowe CBK PAN

    Polscy naukowcy przetestują kosmiczną koparkę w warunkach imitujących te na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera