Pierwsza cyfrowa geologiczna mapa Europy

<strong>Prof. Marek Grad z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, opublikował pierwszą, cyfrową mapę geologiczną Europy - poinformowała rzecznik UW Anna Korzekwa</strong>. Mapa dostępna jest w sieci bezpłatnie i będzie stanowiła nieocenione źródło danych dla geologów zajmujących zarówno badaniami podstawowymi w dziedzinie tektoniki jak i geologią złożową. Zdaniem specjalistów, jest to osiągniecie bardzo istotne dla geologii europejskiej. Jak tłumaczy Korzekwa, prof. Grad od trzydziestu lat prowadzi badania struktury skorupy ziemskiej metodami sejsmicznymi. Głównym obszarem jego badań jest Europa Centralna, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Polski i krajów ościennych. W ostatniej dekadzie na obszarze tym przeprowadzone zostały wielkie eksperymenty sejsmiczne, uchodzące za największe tego typu przedsięwzięcia na świecie: POLONAISE&#39;97, CELEBRATION 2000, ALP 2002 i SUDETES 2003. Rezultatem eksperymentów, których prof. Grad był jednym z głównych pomysłodawców, organizatorów i wykonawców, jest kilkadziesiąt prac opublikowanych w najbardziej prestiżowych czasopismach w dziedzinie nauk o Ziemi.

"Znajomość tematu i zaangażowanie profesora w sejsmiczne badania strukturalne doprowadziły do opracowania i opublikowania pierwszej cyfrowej mapy głębokości granicy Moho, granicy pomiędzy skorupą i płaszczem Ziemi, dla całej płyty europejskiej, rozumianej jako obszar od grzbietu śródatlantyckiego na zachodzie po Ural na wschodzie, i od Morza Śródziemnego na południu do Morza Barentsa i Archipelagu Svalbard w Arktyce na północy - wyjaśnia Anna Korzekwa. - Opracowanie oparto na analizie danych z ponad 250 indywidualnych profili i modeli geofizycznych. W ogólności, wydzielono trzy wielkie prowincje geotektoniczne z charakterystycznymi własnościami i miąższościami skorupy ziemskiej. Najstarsza, archaiczna i proterozoiczna skorupa ma miąższości od 40 do 60 km. Kontynentalna skorupa waryscyjska i alpejska charakteryzuje się miąższościami od 20 do 40 km, a najmłodsza, oceaniczna skorupa atlantycka ma miąższość od 10 do 20 km".

Artykuł prof. Marka Grada o mapie Moho ukaże się w lutym 2009 w "Geophysical Journal International". Już teraz można go przeczytać na stronie: http://www.igf.fuw.edu.pl/igf/index.php?option=com_content&view=article&id=292&Itemid=225&lang=pl

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 27.05.2024. Prof. Paweł Rowiński.  PAP/Leszek Szymański

    Hydrolog: wnioski z raportu KE odnośnie wód powierzchniowych Polski są niepokojące

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Przyrodnicy zbadają jakość powietrza w mieście

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera