Wrocław/ Przyrodnicy zbadają jakość powietrza w mieście

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Jakość powietrza we Wrocławiu zbadają specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego. Projekt będzie kosztował 620 tys. zł, a udział w nim wezmą ochotnicy - mieszkańcy różnych części miasta. Badania ruszą jesienią.

Rzecznik uczelni Małgorzata Moczulska poinformowała w przesłanym w czwartek komunikacie, że prof. Joanna Kamińska, kierująca Katedrą Zastosowań Matematyki na UPWr, wspólnie z prof. Janem Kazakiem i dr. Grzegorzem Chrobakiem z Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu będą badać powietrze, jakim oddychają wrocławianie.

Projekt oparto na wynikach badania zrealizowanego w 2022 roku, podczas którego prof. Kamińska, prof. Kazak i doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr Tomasz Turek sprawdzali jakość powietrza w różnych lokalizacjach w mieście - osobiście podczas jazdy na rowerach na uczelnię i z uczelni.

„Uzyskane wtedy wyniki stały się dla nas podstawą do napisania projektu, na który udało nam się zdobyć blisko 620 tys. zł. Dzięki tym funduszom kupimy specjalistyczne urządzenia pomiarowe, zrekrutujemy ochotników, którzy będą z tymi urządzeniami żyli” – mówi prof. Kamińska.

Badań będzie ponad 200, jeden cykl badawczy będzie trwał tydzień, a urządzeń - nieco większych od smartfona - będzie osiem.

Co tydzień kolejna grupa ochotników dostanie urządzenie, monitorujące jakość powietrza, którym oddychają w domu, w drodze do pracy i szkoły, w samochodzie, komunikacji miejskiej, na ulicy. Urządzenie będzie odnotowywać także parametry meteorologiczne takie jak np. wilgotność, temperatura i ciśnienie atmosferyczne. Dodatkowo pozyskane dane zostaną sprzęgnięte z pomiarami globalnymi dokonywanymi w interwale godzinowym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej takimi jak: prędkość wiatru istotna dla przewietrzania miasta, czy opad wpływający na decyzję o wyborze środka transportu.

„W ten sposób dowiemy się, czy powietrze, jakim oddychamy w mieszkaniu, własnym aucie czy autobusie różni się od tego, jakim oddychamy na ulicy. Poznamy też miejsca gdzie warto spędzać czas i te, których należy unikać” - powiedziała Kamińska.

Rekrutacja ochotników do badania ruszy po wakacjach.(PAP)

Nauka w Polsce

ros/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 27.05.2024. Prof. Paweł Rowiński.  PAP/Leszek Szymański

    Hydrolog: wnioski z raportu KE odnośnie wód powierzchniowych Polski są niepokojące

  • Fot. materiały prasowe Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie

    Astrocyty pomagają zrozumieć ewolucję ludzkiego mózgu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera