Uczelnie i instytucje

Komisja edukacji za zmianą nazwy Akademii Medycznej we Wrocławiu

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży przyjęła w środę w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy o zmianie nazwy Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na "Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu".

\"Akademia Medyczna we Wrocławiu jest uczelnią, którą cechuje ogromna determinacja, zarówno co do osiągnięć naukowych, jak i wielka staranność o warunki kształcenia\" - mówiła na posiedzeniu komisji Krystyna Łybacka (SLD). Przypomniała, że uczelnia jest związana z wielkimi nazwiskami. \"Wspomnę tylko jedno, profesora Hirszfelda (chodzi o Ludwika Hirszfelda, twórcy polskiej szkoły immunologicznej i nowej dziedziny nauki, seroantropologii - PAP), i tak jak wiele uczelni wrocławskich ma ona to ogromne szczęście, że została po wojnie zasilona przez znakomitych profesorów lwowskich i ten poziom trzyma do dziś. W pełni zasługuje na miano uniwersytetu\" - dodała.

Z kolei rektor uczelni, prof. Marek Ziętek przypomniał, że jego akademia kształci wielu studentów-obcokrajowców i prowadzi studia w języku angielskim, ale pod nazwą \"akademia medyczna\" jest za granicą nierozpoznawalna. \"Na zachodzie +akademie+ są to towarzystwa naukowe, grupy wsparcia uczelni, grupy przyjaciół uczelni. Zmiana nazwy na +uniwersytet+ jest jak najbardziej uzasadniona\" - tłumaczył. Dodał, że formalne kryteria - wymagane, aby nazywać się \"uniwersytetem\" - jego uczelnia spełnia dziś z nawiązką.

Zmianę nazwy uczelni umożliwiają przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 2005 r. Prawo do używania nazwy \"uniwersytet\" (w tym wypadku - uzupełniony przymiotnikiem \"medyczny\") daje ona uczelniom, których jednostki organizacyjne, np. wydziały, posiadają co najmniej sześć uprawnień do nadawania stopnia doktora. Uczelnia wrocławska spełnia te kryteria. Stopień doktora nauk medycznych nadaje w dziedzinie medycyny (na trzech wydziałach), a stopień doktora w dziedzinie biologii medycznej, stomatologii i nauk farmaceutycznych - na trzech różnych wydziałach.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ tot/ gma/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Metropolia przeznaczyła 2,5 mln zł na 64 projekty swoich uczelni

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera