Uczelnie i instytucje

Krakowskie uczelnie przeciwko cyberatakom w sektorze akademickim

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie zaangażowały się w unijny projekt walki z cyberatakami, dzięki czemu dane osobowe studentów, pracowników i naukowców, także prawa własności intelektualnej mają być lepiej chronione.

Wspólnie z krakowskimi uczelniami konsorcjum w projekcie o „SOCCER” tworzą uczelnie z Czech, Słowacji, Litwy i Estonii (Tomas Bata University, Masaryk University, Pavol Jozef Safarik University, Mykolo Romerio Universitetas, Tartu University). Liderem konsorcjum jest AGH.

„Wraz z pozostałymi partnerami z konsorcjum, a także we współpracy z biznesem zainicjujemy powstanie międzyuczelnianej i międzynarodowej bazy danych o cyberincydentach w sektorze akademickim, co pozwoli nam na zwiększenie świadomości i poprawi zdolność reakcji na zagrożenia dla naszych sieci” – powiedziała dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH Izabela Albrycht, cytowana w poniedziałkowej informacji prasowej.

Uczelnie będą m.in. wdrażać oprogramowania i procedury mające na celu cyberbezpieczeństwo, realizować szkolenia dla pracowników zwiększające świadomość zagrożeń płynących z cyberprzestrzeni i uczące umiejętność właściwej reakcji na nie.

Projekt o wartości 10 mln euro jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach pierwszego programu grantowego przeznaczonego na budowę sieci centrów monitorowania bezpieczeństwa (ang. Security Operations Center, SOC) w UE. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ sdd/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera