Włochy/ Etruski cmentarz ukryty w lesie w Umbrii - nieznany skarb archeologii

 Grobowiec Bronzetto di Offerente na etruskiej nekropolii Baratti, Adobe Stock
Grobowiec Bronzetto di Offerente na etruskiej nekropolii Baratti, Adobe Stock

We włoskiej Umbrii z dala od wszelkich popularnych tras turystycznych, na terenie leśnym, do którego można dotrzeć samochodem terenowym lub po długiej wędrówce znajduje się cmentarz etruski. 28 miejsc pochówku wydrążono tam w skale. To jedno z najmniej znanych miejsc związanych z historią Etrusków.

Ta niezwykła etruska nekropolia z drugiej połowy VI wieku przed naszą erą zlokalizowana jest w miejscowości Castel Viscardo, niedaleko Orvieto. Odkryta została w 1986 roku. Większość grobowców w chwili odnalezienia była już wcześniej rozkradziona podczas nielegalnych poszukiwań. Dwa pozostały nietknięte; znaleziono w nich malowaną ceramikę, przedmioty z metalu, w tym lusterko z dekoracjami i biżuterię. Wszystkie te artefakty przechowywane są obecnie w muzeum w Castel Viscardo.

Nekropolia to “fascynujące miejsce o ogromnym znaczeniu archeologicznym” - podkreślił burmistrz Daniele Longaroni w wywiadzie dla agencji Ansa.

Zaznaczył, że grobowce są dzięki wykonanym pracom konserwacyjnym w dobrym stanie. Jak przyznał burmistrz, problemem pozostaje zaś to, że nekropolia znajduje się na trudno dostępnym terenie. Planowane jest utworzenie szlaku, który do niej doprowadzi.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera