Prof. Sabrina Pasterski z Princeton University pracuje nad tym, by opisać nasz Wszechświat jako hologram. Badaczka opowie o tej idei podczas spotkania z cyklu "Zapytaj fizyka" na Uniwersytecie Warszawskim.
Wykład odbędzie się 31 sierpnia br. o godz. 18 na Wydziale Fizyki UW, ul. Pasteura 5.
Sabrina Gonzalez Pasterski (doktor nauk fizycznych, Uniwersytet Harvarda) prowadzi teoretyczne badania z zakresu fizyki wysokich energii. Kieruje badaniami, które mają na celu zrozumienie holograficznej natury czasoprzestrzeni.
Podczas wykładu mowa będzie m.in. o zasadzie holograficznej. Jest to związana z teorią strun hipoteza, która zakłada, że opis każdego trójwymiarowego obiektu lub przestrzeni zawarty jest na dwuwymiarowej powierzchni ograniczającej to ciało. Na razie jednak dużym wyzwaniem jest, żeby korzystając z teorii strun opisać w ten sposób Wszechświat, który przypomina nasz.
Jeśli hipoteza jest słuszna, to prawa fizyki rządzące naszym Wszechświatem mogłyby być wyjaśnione za pomocą prostszego, równoważnego teoretycznego opisu zawartego w przestrzeni dwuwymiarowej.
Holografia niebieska (celestial holography), którą rozwija prof. Pasterski, zakłada, że nasz Wszechświat można porównać do projekcji na nocnym niebie.
"Podczas wykładu zostanie omówione, jak nasze odwieczne zainteresowanie nocnym niebem łączy się z najnowszymi osiągnięciami w naszym rozumieniu grawitacji kwantowej" - zapowiedziano na stronie wykładu.
Szczegóły wydarzenia tu.
Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.