Naukowcy, którzy chcą założyć swój pierwszy zespół badawczy, mogą od 18 września zgłaszać się do programu FIRST TEAM, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Szef grupy może uzyskać nawet 4 miliony na innowacyjne badania prowadzone w Polsce. Już można pobrać dokumentację konkursową.
Jak informuje FNP, o środki w FIRST TEAM mogą się ubiegać badacze i badaczki do 12 lat po uzyskaniu stopnia doktora, niezależnie od narodowości. Wnioski mogą składać autorzy oryginalnych i nowatorskich projektów wdrożeniowych zaplanowanych na 4 lata. Liderzy zespołów będą mogli współpracować z krajowymi partnerami gospodarczymi i zagranicznymi partnerami naukowymi.
Łączny budżet programu wynosi 253 mln zł, co pozwoli na sfinansowanie do 2029 roku około 60 projektów o wartości do 4 mln zł każdy. Środki będzie można wydać m.in. na wynagrodzenia i zakupy aparatury naukowo-badawczej.
„Stwarzamy warunki na pozostanie w kraju i realizowanie tutaj wartościowych badań przez młode osoby, ale także mamy nadzieję na przyciąganie do Polski talentów z całego świata, także tych naukowców, którzy wcześniej wyemigrowali” – mówi prof. Maciej Żylicz, prezes Zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej cytowany w komunikacie.
Pierwszy nabór wniosków zostanie otwarty 18 września i potrwa do 18 października 2023 r. Dofinansowanie projektów badawczych będzie przyznawane w drodze konkursu. Dokumentację konkursową można już pobrać ze strony internetowej www.fnp.org.pl
Każdy projekt będzie oceniany w oparciu o kryteria formalne, kryteria obligatoryjne (takie jak m.in. zgodność tematyki projektu z Krajowymi Inteligentnymi Specjalizacjami, zgodność z horyzontalnymi zasadami zrównoważonego rozwoju, równości szans i niedyskryminacji, współpraca w projekcie) oraz kryteria rankingujące, takie jak osiągnięcia i doświadczenia naukowe lidera zespołu, nowość i oryginalność proponowanych prac badawczych, potencjał do realizacji projektu oraz plan zagospodarowania wyników projektu.
Zwycięskie projekty zostaną sfinansowane z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. W poprzedniej edycji wsparto 54 projekty badawcze. Finansowanie (wówczas z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój) przyczyniło się do rozwoju kompetencji i umiejętności liderów grup badawczych i uczestników projektów, powstało prawie 500 publikacji w międzynarodowych czasopismach naukowych, wypracowano innowacyjne rozwiązania naukowe, a także rozwinięto współpracę międzynarodową - podsumowano w komunikacie FNP.
Nauka w Polsce
kol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.