Dr Mateusz Taszarek z UAM pierwszym Polakiem z nagrodą EMS

Źródło: European Meteorological Society - News Room
Źródło: European Meteorological Society - News Room

Dr Mateusz Taszarek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza jako pierwszy Polak został nagrodzony przez European Meteorological Society - podała uczelnia. Doceniono badania naukowca nad zjawiskami burzowymi w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Naukowiec z UAM odbierze wyróżnienie, EMS Young Scientist Award 2023, we wrześniu na konferencji EMS w Bratysławie - poinformował uniwersytet.

Dr Taszarek jest adiunktem w Zakładzie Meteorologii i Klimatologii na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Bada zjawiska burzowe na obszarze Europy i Stanów Zjednoczonych oraz ich związek z ocieplającym się klimatem. Jest pierwszym autorem artykułu Differing Trends in United States and European Severe Thunderstorm Environments in a Warming Climate z 2021 r., który przyczynił się do nominacji do nagrody.

Jak podało EMS, naukowiec z UAM jest autorem ponad 40 publikacji. Doktorat obronił w 2017 r. W ramach studiów post-doc spędził trzy lata w Norman, Oklahoma (USA), biorąc udział w projekcie badawczym w NOAA National Severe Storms Laboratory i Cooperative Institute for Mesoscale Meteorological Studies na University of Oklahoma.

Jest członkiem European Severe Storms Laboratory oraz Stowarzyszenia Skywarn Polska – Polscy Łowcy Burz.

W trakcie konferencji w Bratysławie 7 września wygłosi wykład "Do severe storms across Australia, Europe and the United States share similarities? A comparison of atmospheric profiles and environmental predictors".(PAP)

Nauka w Polsce

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera