Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2023
PL EN
30.05.2023 aktualizacja 30.05.2023

Włochy/ W Pompejach odkryto szczątki kolejnych trzech ofiar erupcji Wezuwiusza i dwie ściany pokryte freskami

EPA/CESARE ABBATE 29.05.2023 EPA/CESARE ABBATE 29.05.2023

Szkielety, których zdjęcia pokazano 29 maja br. należą do dwóch dorosłych kobiet i dziecka w wieku od 3 do 4 lat, którzy zginęli, szukając schronienia przed trzęsieniem ziemi w 79 roku, które towarzyszyło erupcji Wezuwiusza - poinformała w poniedziałek stacja „Rai News”.

Najprawdopodobniej te trzy osoby próbowały znaleźć schronienie w piekarni. Zawalił się na nie strop budynku.

Znaleziono je na obszarze dotychczas niezbadanym, do którego archeolodzy weszli w styczniu br. Obecnie prowadzone badania obejmują największy obszar od stulecia. Cała trójka ma serię urazów spowodowanych zawaleniem się stropu.

Archeolodzy odkryli też dwa pokoje ozdobione freskami ze scenami z mitologii grecko-rzymskiej. W pierwszym z nich przedstawione są postacie Posejdona i Amymone (wg greckiej mitologii Posejdon i Amymone mieli syna Napliosa, przyszłego władcę Lerny), w drugim Apollo i jego ukochana nimfa Dafne. W pierwszym pomieszczeniu znajdują się też ślady zwęglonych mebli.

„Niepublikowane zdjęcia znalezisk dokonanych ostatnio w Parku Archeologicznym w Pompejach potwierdzają potencjał odkrywczy, jaki kryje w sobie cały czas to miejsce. Opowiadają historię tragedii, która tu się wydarzyła” – powiedział na stanowisku archeologicznym Gennaro Sangiuliano, minister kultury.

Starożytne Pompeje po raz pierwszy zostały zniszczone przez silne trzęsienie ziemi 5 lutego 62 roku. Mieszkańcy jednak zdołali je odbudować. 17 lat później erupcja Wezuwiusza pogrzebała je kilkumetrową warstwą popiołu, zabijając mieszkańców, którzy nie zdążyli się ewakuować. Dotychczasowe badania ujawniły ok. dwa tysiące ciał.

Miłosz Marczuk z Pescary (PAP)

mmk/ tebe/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023