
Pompeje zostały zniszczone w 79 roku naszej ery nie tylko w wyniku erupcji Wezuwiusza, ale także towarzyszącego jej trzęsienia ziemi - to nowa hipoteza, która została wysunięta po tym, gdy podczas prowadzonych tam prac znaleziono pod resztkami zawalonego muru dwa szkielety. O odkryciu poinformowało we wtorek włoskie Ministerstwo Kultury.
Znaleziska dokonano podczas prac mających na cele zabezpieczenie pozostałości zniszczonego miasta. Jak poinformowano, pierwsze analizy antropologiczne wskazują na to, że dwie osoby - mężczyźni w wieku około 55 lat - zginęły prawdopodobnie w wyniku licznych obrażeń, spowodowanych przez zawalenie się budynku. A jego przyczyną według naukowców było trzęsienie ziemi. W pobliżu tych szczątków znajdowały się też różne przedmioty, w tym monety i amfory. Także fragmenty muru domu wskazują na to, że zawalił się w wyniku trzęsienia ziemi.
„Nowoczesne techniki wykopalisk pozwalają nam coraz lepiej zrozumieć piekło, które w dwa dni całkowicie zniszczyło miasto Pompeje, zabijając wielu mieszkańców”- powiedział dyrektor tamtejszego parku archeologicznego Gabriel Zuchtriegel.
Minister kultury Gennaro Sangiuliano stwierdził zaś, że odnalezienie szczątków dwóch mieszkańców Pompejów pokazuje, jak wiele jest tam jeszcze do odkrycia, i potwierdza kontynuowanie prac naukowych i wykopalisk.
“Pompeje to olbrzymie laboratorium archeologiczne, które w ostatnich latach odzyskało wigor, zaskakując świat stałymi odkryciami” - oświadczył szef resortu kultury.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ mms/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.