
W ciągu ostatnich pięciu dekad szczepionki uratowały ponad 150 mln istnień ludzkich, a cięcia finansowania zagrażają tym postępom - ostrzegła w czwartek dyrektor generalna UNICEF Catherine Russell z okazji rozpoczynającego się Światowego Tygodnia Szczepień.
UNICEF wraz ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz Gavi (Sojusz na rzecz Szczepionek) alarmują, że pojawianie się ognisk chorób, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom, zagraża wieloletnim postępom w ich eliminacji. Podkreślają, że szerząca się dezinformacja, wzrost liczebności populacji, kryzysy humanitarne i cięcia finansowe pozostawiają miliony dzieci, młodzieży i dorosłych w niebezpieczeństwie.
Według UNICEF na całym świecie zwiększa się występowanie chorób, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom, takich jak odra, zapalenie opon mózgowych czy żółta febra. Istnieje też ryzyko ponownego pojawienia się chorób takich jak błonica, które przez długi czas były utrzymywane pod kontrolą, a w wielu krajach praktycznie zniknęły. Ten trend nie tylko naraża życie milionów dzieci na całym świecie, ale też zwiększa koszty leczenia i reagowania na epidemie. Choć w ciągu ostatnich pięciu dekad szczepionki uratowały ponad 150 mln istnień ludzkich, cięcia finansowania globalnej opieki zdrowotnej zagrażają tym osiągnięciom.
"Globalny kryzys finansowy poważnie ogranicza naszą zdolność do zaszczepienia przeciwko odrze ponad 15 mln bezbronnych dzieci w krajach dotkniętych niestabilnością i konfliktami. Usługi szczepień, nadzór nad chorobami i reagowanie na epidemie w prawie 50 krajach już ulegają zakłóceniom – opóźnienia są zbliżone do tych obserwowanych podczas COVID-19. Nie możemy sobie pozwolić na zaprzepaszczenie postępów w walce z chorobami, którym można zapobiegać" - powiedziała dyrektor generalna UNICEF Catherine Russell.
UNICEF szacuje, że w 2023 r. 14,5 mln dzieci nie otrzymało wszystkich dawek rutynowych szczepionek – w porównaniu z 13,9 mln w 2022 r. i 12,9 mln w 2019 r. Ponad połowa tych dzieci mieszka w krajach dotkniętych konfliktami lub niestabilnością, gdzie dostęp do podstawowych usług zdrowotnych jest często zakłócony.
Organizacja podkreśla, że każdego roku szczepionki ratują prawie 4,2 mln osób przed 14 chorobami – przy czym prawie połowa tych uratowanych istnień przypada na Afrykę. Dzięki staraniom udało się wyeliminować zapalenie opon mózgowych typu A w afrykańskim "pasie zapalenia opon" i osiągnięto postępy w ograniczaniu liczby przypadków i zgonów z powodu żółtej febry.
Kolejnym kamieniem milowym, jak podaje UNICEF, jest wprowadzenie szczepionek przeciwko malarii w prawie 20 krajach afrykańskich. Stanowi to podstawę do uratowania dodatkowych pół miliona istnień ludzkich do 2035 r., w miarę jak więcej krajów przyjmuje te szczepionki.
UNICEF, WHO i Gavi pilnie wzywają rodziców, opinię publiczną i polityków do wzmocnienia wsparcia dla szczepień. "Szczepienia stanowią fundament przyszłego zdrowotnego dobrobytu i bezpieczeństwa" - podsumowuje UNICEF. (PAP)
zm/ mms/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.