Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 14 kwietnia 2023 r. o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego – poinformowało w piątek PAP biuro prasowe kancelarii Prezydenta RP.
Celem ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r – podpisanej 4 maja przez prezydenta Andrzeja Dudę - jest utworzenie z dniem 1 października 2023 r. Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Uniwersytet zostanie utworzony z Akademii Kaliskiej i będzie jej następcą prawnym.
Nadzór nad uniwersytetem, podobnie jak to miało miejsce w odniesieniu do akademii, będzie sprawował minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki. Uniwersytet przejmie mienie (obejmujące własność i inne prawa majątkowe), a także prawa i obowiązki akademii (w tym wynikające z decyzji administracyjnych).
„Zgodnie z ustawą studenci akademii staną się studentami uniwersytetu (...) osoby przyjęte na pierwszy rok studiów na rok akademicki 2023/2024 w akademii staną się osobami przyjętymi na pierwszy rok studiów w uniwersytecie” – poinformowało biuro prasowe KPRP.
Pierwszym rektorem uniwersytetu stanie się dotychczasowy rektor akademii prof. Andrzej Wojtyła. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Uniwersytet – zdaniem inicjatorów – stworzy szanse na zwiększenie dostępności do wykształcenia wyższego młodzieży uboższej, szczególnie ze wsi i małych miasteczek, a także z niepełnosprawnościami.
Z myślą o rozwoju regionu Akademia Kaliska uzyskała w 2022 r. prawo do kształcenia studentów na kierunku lekarskim. Stara się też o wydanie zgody na kształcenie studentów prawa, w przyszłości planowana jest psychologia.
Akademia Kaliska jest uczelnią kształcącą ponad 3100 studentów w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym i około 700 słuchaczy w trybie podyplomowym, w tym także na studiach Executive Master of Business Administration. Studia prowadzone są na czterech wydziałach: nauk o zdrowiu, społecznych, wydziale politechnicznym i medyczno-społeczno-technicznym we Wrześni.
W ciągu 20 lat istnienia mury uczelni opuściło ponad 22 tys. studentów. Uczelnia oferuje kształcenie w ramach 21 kierunków na studiach pierwszego stopnia, 12 kierunków na studiach drugiego stopnia i 11 kierunków studiów podyplomowych. Ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dziedzinie nauk medycznych, o zdrowiu, społecznych, bezpieczeństwie, zarządzaniu i jakości. Od nowego roku akademickiego na uczelni zostanie otwarta medycyna, w planach jest prawo. Kształcenie studentów w Szkole Doktorskiej rozpocznie się z początkiem roku akademickiego 2023/2024.(PAP)
Nauka w Polsce, Ewa Bąkowska
bak/ mhr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.