Uczelnie i instytucje

Czarnek: Politechniczna Sieć Via Carpatia to przede wszystkim bardzo dobra współpraca uczelni

17.03.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (2L), rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk (2P), rektor Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater (P) oraz rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik (L) podczas konferencji pasowej "Politechniczna Sieć Via Carpatia – uczelnie Ścianie Wschodniej", 17 bm. Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. PAP/Artur Reszko
17.03.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (2L), rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk (2P), rektor Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater (P) oraz rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik (L) podczas konferencji pasowej "Politechniczna Sieć Via Carpatia – uczelnie Ścianie Wschodniej", 17 bm. Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. PAP/Artur Reszko

Politechniczna Sieć Via Carpatia, którą tworzą uczelnie z Białegostoku, Lublina i Rzeszowa, to przede wszystkim bardzo dobra współpraca dająca efekty - powiedział w piątek w Białymstoku minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister wziął udział w konferencji prasowej na Politechnice Białostockiej, podczas której rektorzy politechnik tworzących sieć przedstawili podjęte dotąd działania. 

Czarnek mówił, że to, co łączy Białystok, Lublin i Rzeszów, to prężny rozwój tych miast, a także działanie "znakomitych" Politechnik: Białostockiej, Lubelskiej i Rzeszowskiej. Dodał też, że te trzy miasta "za chwilę" będą połączone drogą via Carpatia. "Są to też miasta, w których rektorzy tych uczelni wykazują się po pierwsze: bardzo dużą kreatywnością, po drugie - bardzo dużą przedsiębiorczością, a po trzecie czymś, czego nam brakuje na co dzień: współpracą" - mówił minister.

"Politechniczna Sieć Via Carpatia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego to przede wszystkim znakomita współpraca trzech politechnik na Ścianie Wschodniej naszego kraju i to daje nam już na starcie bardzo duży optymizm i wielką nadzieję, że ta współpraca tych trzech politechnik w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie będzie się rozwijała" - mówił. Zapewnił też, że minister edukacji i nauki jest od tego, by takie projekty wspierać.

Mówił, że przekazano już odpowiednie środki na politechniczną sieć, ale - jak mówił - zadeklarowane będą kolejne środki w wysokości 3 mln zł na międzyuczelnianie zespoły badawcze "Iskra".

Czarnek zadeklarował też, że będzie tę sieć rozwijać, wzmacniać również finansowo, bo - jak podkreślił - "to daje poważne efekty i to tylko na przestrzeni tych kilku miesięcy". Pogratulował też wszystkim zaangażowanym w tworzenie sieci, a także osobom biorącym w niej udział.

Politechniczna Sieć Via Carpatia została zainaugurowana 1 października 2022 roku; obejmuje współpracę uczelni w trzech obszarach: kształcenia, nauki i komercjalizacji - mówiła na konferencji rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk. Powiedziała, że projekt to sieć uczelni, ale każda z politechnik ma swoją sieć powiązań ze szkołami ponadpodstawowymi, a także instytucjami otoczenia społeczno-gospodarczego. "te wszystkie jednostki znalazły się w jednej silnej sieci" - dodała.

Kosior-Kazberuk podkreśliła, że mimo iż Politechniczna Sieć Via Carpatia działa tylko od kilku miesięcy, to ma za sobą szereg działań. Wymieniła, że wśród działań w obszarze kształcenia to m.in. zorganizaowanie zajęć na uczelniach dla uczniów techników, w których wzięło udział 2,4 tys. uczniów, czy ponad 4,1 tys. godzin zajęć wyrównawczych dla nowoprzyjętych studentów, które miały ułatwić im studiowanie na kierunkach technicznych.

O działalności naukowej sieci opowiadał rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater. Mówił o projekcie "Naukolatek - nastoletni naukowiec", w ramach którego uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą uzyskać grant w wysokości 10 tys. zł. Mówił, że zakończył się pierwszy nabór, na który zgłosiło się 49 osób, obecnie trwa wybór laureatów. Wymienił też projekt staży, które można odbyć na innej politechnice w ramach sieci, których przyznano już 77 proc. z puli na ten rok.

Peter mówił też o programie skierowanym do najwybitniejszych naukowców "Iskra", w którym budowane są międzyuczelniane projekty badawcze, które mają zakończyć się wnioskowaniem o środki unijne bądź z NCBiR. Ocenił, że nabór cieszył się ogromnym powodzeniem, zgłosiły się 24 zespoły, ale granty otrzymało sześć zespołów, a sześć projektów jest w rezerwie. Zwrócił się do ministra o wsparcie tych sześciu rezerwowych. Wsparcie to minister zadeklarował.

O potencjale komercjalizacyjnym trzech uczelni mówił rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik. Powiedział, że w ramach tego obszaru realizowane są dwa programy, jeden skierowany do młodzieży ze szkół średnich, które mogą swoje pomysły realizować wspólnie z uczelniami, drugi - to projekty dotyczące komercjalizacji między uczelniami. Mówił, że "Komercjalizuj z sąsiadem" to próba wyjścia z ofertą na polu przemysłowym w innym województwie. "Wiemy, że część rozwiązań z Rzeszowa nie da się być może skomercjalizować w Rzeszowie, bo nie ma takiego potencjału przemysłowego, a być może da się skomercjalizować na Podlasiu i w drugą stronę" - mówił. Dodał, że obecnie odbywa się identyfikowanie na rynku.

Podczas konferencji minister Czarnek przekazał też uczelniom czeki ze środkami na podwyżkę wynagrodzeń, zadania związane z Politechniczną Siecią Via Carpatia oraz na program "Doktorat Wdrożeniowy". Politechniki otrzymały odpowiednio: Białostocka - ponad 22 mln zł, Lubelska - ponad 20 mln zł i Rzeszowska - blisko 23,5 mln zł.

Politechniczna Sieć Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego to wspólny projekt Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej i Politechniki Rzeszowskiej. Jego głównymi celami są wspieranie kształcenia oraz rozwój i komercjalizacja nauki w województwach Ściany Wschodniej. Minister edukacji i nauki - jak podaje w materiałach Politechnika Białostocka - zagwarantował sieci wsparcie finansowe w wysokości: 3 mln zł na kształcenie, 3,5 mln zł na naukę i 3,5 mln zł na komercjalizację badań naukowych rocznie.(PAP)

Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ mhr/
 

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

  •  Wrocław, 23.06.2026. Nowa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu, 23 bm. Klinika pozwala na kompleksowe diagnozowanie i leczenie wad serca u najmłodszych pacjentów w jednym ośrodku. (mr) PAP/Krzysztof Ćwik

    Wrocław/ W Instytucie Chorób Serca UM działa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera