Peru straciło od 1985 roku połowę swoich lodowców wskutek pożarów lasów amazońskich

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na terytorium Peru zniknęła blisko połowa lodowców wskutek pożarów lasów amazońskich - wynika z badania pozarządowej organizacji MapBiomas Peru. Studium obejmuje okres od 1985 roku.

Zgodnie z dokumentem do grudnia 2022 r. objętość lodowców na terytorium Peru spadła o 49,9 proc., zaś obszar roślinności zmniejszył się o blisko 4 proc.

“To bardzo niepokojące dane zważywszy, że lodowce zaopatrują w wodę duże rzeki Peru, z których korzystają miliony osób” - przestrzegli autorzy badania.

Współpracujący z zespołem, który opracował studium Renzo Piana, dyrektor wykonawczy pozarządowej organizacji Instituto del Bien Comun (IBC) wskazał na pilną potrzebę działań służących powstrzymaniu topnienia peruwiańskich lodowców.

Dodał, że bierność w działaniach na rzecz zahamowania topnienia lodowców doprowadzi do zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego mieszkańców Peru.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera