Najstarsze amerykańskie ostrza

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Najstarsze kamienne ostrza, jakie dotąd odkryto na terenie Ameryki opisują archeolodzy na łamach pisma „Science Advances”.

Naukowcy opisują 13 całych i fragmentarycznie zachowanych grotów, ostrych jak brzytwa, o wielkości od około jednego centymetra do około pięciu centymetrów. Były one przytwierdzone prawdopodobnie do niewielkich strzałek, nie zaś do oszczepów czy strzał.

Zdaniem naukowców z Oregon State University (USA) kamienne ostrza odkryte w stanie Idaho są najstarszymi znanymi grotami w obu Amerykach.

Datowano je na 15 tys. 700 lat. Oznacza to, że są starsze o ok. trzy tys. lat od grotów kultury Clovis, znajdowanych na obszarze Ameryki Północnej. Pochodzą one z wykopalisk, prowadzonych w latach 2012-2017, teraz zaś doczekały się opisu naukowego.

Co ciekawe, kamienne groty podobne są do pochodzących z wyspy Hokkaido (Japonia), datowanych na 16 tys. - 20 tys. lat. Jest to kolejne świadectwo istnienia powiązań pomiędzy prehistorycznymi mieszkańcami północno-wschodniej Azji i północnej Ameryki.

Więcej: https://today.oregonstate.edu/news/oregon-state-archaeologists-uncover-oldest-known-projectile-points-americas (PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wybory w USA/ Astronauci na pokładzie ISS zagłosowali w wyborach prezydenckich

  • Fot. Adobe Stock

    Japonia/ Pierwszy na świecie drewniany satelita wystrzelony w kosmos

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera