Konkurencja dla platyny: katalizatory inspirowane naturą

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zamienniki drogich metali szlachetnych do wykorzystania w produkcji czystej energii elektrycznej opisali naukowcy z trzech polskich instytucji naukowo-badawczych. Materiały do katalizy są inspirowane naturalnymi metaloproteinami.

"W wielu procesach chemicznych stosuje się obecnie drogie katalizatory na bazie platynowców. A przecież natura potrafi katalizować podobne procesy chemiczne przy użyciu powszechnie występujących metali nieszlachetnych takich jak żelazo czy mangan" - wyjaśniają dr inż. Wojciech Kiciński, dr inż. Sławomir Dyjak i Mateusz Gratzke z Wojskowej Akademii Technicznej oraz dr inż. Wojciech Tokarz z Instytutu Chemii Przemysłowej Sieci Badawczej Łukasiewicz i dr hab. Artur Błachowski z Akademii Górniczo-Hutniczej – współautorzy artykułu w czasopiśmie "Fuel".

Zbadali oni możliwości syntezy materiałów, mogą zastąpić drogie metale szlachetne stosowane w katalizie procesów syntezy paliw i ich zużycia do produkcji energii elektrycznej.

Grafka - Wojciech Kiciński
Grafika - Wojciech Kiciński

Pierwszy autor artykułu, dr inż. Wojciech Kiciński, w rozmowie z PAP podaje przykład materiału węglowego, domieszkowanego azotem i żelazem. Materiał wykazuje właściwości podobne do naturalnie występujących enzymów i protein pełniących ważne funkcje życiowe w procesie biologicznego spalania paliwa.

"Materiały takie stanowią konkurencję dla platyny i palladu, stosowanych w urządzeniach służących do generowania energii elektrycznej z energii chemicznej zawartej w paliwie np. wodorowym. Ostatecznie mogą znaleźć zastosowanie w komponentach samochodów elektrycznych zasilanych wodorem" - przewiduje naukowiec.

Praca została wykonana w ramach grantu OPUS-19 pt.: „Porowate materiały węglowe z mononuklearnymi centrami koordynacyjnymi typu Fe-N4: uniwersalne (elektro)katalizatory reakcji elektroprotycznych” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: nowy etap rewolucji cyfrowej to kwestia pięciu lat

  • Zabrze, 13.01.2023. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, 13 bm. (ad) PAP/Zbigniew Meissner

    Śląskie/ Górnicze muzeum pracuje nad narzędziem AI do analizy dokumentów kopalnianych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera