Nauka dla Społeczeństwa

09.08.2022
PL EN
27.06.2022 aktualizacja 27.06.2022

Rzeszów/ Pierwsi studenci-uchodźcy z Ukrainy ukończyli na uniwersytecie kurs jęz. polskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

30 studentów z Ukrainy, posiadających status uchodźcy, ukończyło na Uniwersytecie Rzeszowskim (UR) pierwszy etap intensywnego kursu języka polskiego. Oficjalne rozdanie świadectw ma się odbyć we wtorek, podczas Święta Centrum Polonijnego UR.

Jak poinformował rzecznik uczelni dr. Maciej Ulita kurs realizowany jest na Uniwersytecie Rzeszowskim w ramach projektu NAWA Solidarni z Ukrainą. Dodał, że prawie wszyscy uczestnicy kursu zadeklarowali chęć kontynuacji nauki na kursie B1.

„Oprócz uczestników programu Solidarni z Ukrainą świadectwa ukończenia kursu otrzymają także uczestnicy kursu przygotowawczego do podjęcia studiów w Polsce. Są to Polacy ze Wschodu, stypendyści Programu dla Polonii im. Gen. Władysława Andersa” – dodał Ulita.

Wyjaśnił, że oba programy: Solidarni z Ukrainą i Program dla Polonii im. Gen. Władysława Andersa są rządowymi programami stypendialnymi realizowanymi przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Zdrowia.

Celem Programu Solidarni z Ukrainą jest umożliwienie studentom i doktorantom - obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r. - kontynuowania studiów, prowadzenia prac nad rozprawą doktorską lub odbycia innych, dowolnych form kształcenia w polskich uczelniach i instytutach, w okresie od marca do września 2022 roku.

Natomiast Program dla Polonii im. Gen. Władysława Andresa jest skierowany do młodzieży polonijnej zainteresowanej podjęciem studiów na polskich uczelniach. 

PAP - Nauka w Polsce,  Agnieszka Pipała

api/ mok/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022