Czy naprawdę żyjemy w informacyjnych bańkach? Jak dostęp do informacji zmienia nasze postrzeganie rzeczywistości? Czy badając informację zapisaną w genach możemy przewidzieć przyszłość naszego gatunku? Na te i inne pytania odpowiedzą goście Copernicus Festival, który rozpoczyna się we wtorek w Krakowie. Festiwal potrwa do 22 maja.
Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu naukowo-kulturalnego Copernicus jest szeroko pojęta informacja. Jak mówią organizatorzy wydarzenia - Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ, Fundacja Centrum Kopernika, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz wydawca „Tygodnika Powszechnego” - informacja to jeden z najbardziej złożonych wynalazków naszej cywilizacji. Fizycy, filozofowie, językoznawcy – wszyscy wciąż spierają się co do jej natury i sposobów działania. Cały nasz świat zbudowany jest w oparciu o potęgę informacji.
Jednak w dzisiejszych czasach informacja coraz częściej staje się surowcem. I, jak każdy surowiec, można wykorzystać ją do dobrych lub nieco gorszych, a nawet bardzo złych celów. „Dziś, choć informacji jest więcej niż kiedykolwiek w dziejach ludzkości, nie docierają one do nas chaotycznym strumieniem. A to za sprawą baniek filtrujących, które jako pierwszy opisał w 2011 roku internetowy aktywista Eli Pariser” - przypominają organizatorzy festiwalu. Jednocześnie podkreślają, że internetowe algorytmy śledzą każdy nasz ruch i stale filtrują dostęp do przedstawianych odbiorcom informacji. Właśnie tak powstają bańki - nasze „indywidualne ekosystemy informacji”.
Żyjemy w nich wszyscy, czy tego chcemy, czy nie. Ale czy to dobrze, czy źle? O tym rozmawiać będą zaproszeni do udziału w Copernicus Festiwal 2022 eksperci. Swój udział potwierdzili: prof. Ewa Bartnik, specjalizująca się w genetyce i biologii molekularnej, prof. Artur Ekert - fizyk z Uniwersytetu Oksfordzkiego zajmujący się kwantowym przetwarzaniem informacji, Krystyna Kurczab-Redlich - dziennikarka i reportażystka, wieloletnia korespondentka w Rosji oraz Daniel Tammet - brytyjski pisarz obdarzony niezwykłymi zdolnościami przetwarzania informacji ze względu na synestezję lingwistyczną, numeryczną oraz wizualną.
Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą między 17 a 22 maja w krakowskim Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. Wawrzyńca 15. Cały przebieg imprezy będzie można także śledzić na kanale YouTube.com/CopernicusCenter
Szczegółowy program dostępny jest tutaj.
Patronem medialnym wydarzenia jest serwis PAP - Nauka w Polsce.
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
kap/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.