Kraków/ Rozpoczyna się Copernicus Festival pod hasłem „Maszyna”

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Wykład główny prof. Piotra Durki „Interfejsy mózg-komputer i poszukiwanie elektrycznych śladów świadomości” to kluczowy punkt pierwszego dnia Copernicus Festival, który od wtorku do niedzieli potrwa w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia to „Maszyna”.

Jak poinformowali organizatorzy, podczas wieczornego wykładu głównego prof. Piotr Durka, neuroinformatyk z Uniwersytetu Warszawskiego wprowadzi słuchaczy w rozważania nad maszynami poprzez opowieść o możliwościach i ograniczeniach łączenia mózgów i komputerów.

Codzienne wieczorne wykłady główne wyznaczają program tegorocznej edycji Copernicus Festival. W kolejnych dniach ze słuchaczami spotkają się: prof. Agnieszka Pollo, wicedyrektorka Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku i badaczka z Obserwatorium Astronomicznego UJ; prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog, twórca i kierownik Pracowni Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ, a także prof. Thomas Plummer, paleoantropolog z Wydziału Antropologii w Queens College Uniwersytetu w Nowym Jorku.

Na sobotę zaplanowano wykład główny Larsa Chittki, zoologa, etologa i ekologa specjalizującym się w ewolucji systemów poznawczych owadów, a wydarzenie zamknie wykład główny prof. Dominiki Dudek, psychiatry, kierownika Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Dorosłych CMUJ oraz członka Rady Naukowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Jak podali organizatorzy, w programie festiwalu znalazło się w sumie blisko 50 wydarzeń. Wśród nich codzienne poranne „Śniadania Mistrzów”, czyli rozmowy ze specjalistami ze świata nauki i sztuki, a popołudniami zaplanowano cykl „Konfrontacji” - „burzliwych dyskusji sprowokowanych pytaniami trudnymi do rozstrzygnięcia”.

„Jedenasta edycja festiwalu to kolejna szansa na podkreślenie, że nauka stanowi integralną i niezbywalną część naszej kultury. I to jest właśnie nasza misja od tych ponad dziesięciu lat” - ocenił dyrektor Copernicus Festival prof. Bartosz Brożek.

„To wszystko ma się składać na doświadczenie, które pokazuje, że nasze życie nie jest podzielone na jakieś nieprzystające do siebie, niezwiązane ze sobą obszary doświadczenia, tylko że my doświadczamy świata w całości i nauka jest, może i powinna być ważnym przewodnikiem w tym procesie” – zaznaczył szef wydarzenia.

„Jedenasta edycja festiwalu to kolejna szansa na podkreślenie, że nauka stanowi integralną i niezbywalną część naszej kultury. I to jest właśnie nasza misja od tych ponad dziesięciu lat” - ocenił dyrektor Copernicus Festival prof. Bartosz Brożek.

W ramach festiwalu odbędzie się gala Mądrej Książki Roku 2023, nie zabraknie też wystaw i warsztatów. W program wydarzenia włączyło się także Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, które gości je pod swoim dachem.

„Współpracujemy od trzech lat i rzeczywiście temat tegorocznej edycji jest po porostu wyśmienity i stworzony dla nas” – oceniła Katarzyna Łaput z krakowskiego muzeum. Według niej zespół kuratorów placówki przygotował liczne spotkania dla dorosłych i dzieci nawiązujące do festiwalowego hasła „Maszyna”.

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się również pasmo towarzyszące Copernicus Festival w Aptece Designu - będą to dwa interaktywne wykłady, które wygłoszą Katarzyna Sosenko z Muzeum Zabawek (23 maja) oraz Malwina Antoniszczak (24 maja).

Polska Agencja Prasowa i serwis Nauka w Polsce są wśród patronów medialnych festiwalu. (PAP)

Nauka w Polsce

rgr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    Dinozaur – tarbozaur główną atrakcją nowej wystawy stałej w Muzeum Ziemi w Warszawie

  • Prezentacja dla mediów na Zamku Królewskim w Warszawie, 13 bm. wystawy w ramach Europejskich Dni Archeologii 2023 (obm/dw) PAP/Marcin Obara

    Obchody 6. edycji Europejskich Dni Archeologii - od 14 czerwca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera