Lublin/ Pierwsze uczelnie rezygnują z majowych juwenaliów z powodu sytuacji na Ukrainie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pierwsze uczelnie w Lublinie rezygnują z majowych juwenaliów z powodu sytuacji na Ukrainie. Samorządy studenckie jednocześnie zaznaczają, że zamierzają na mniejszą skalę organizować wydarzenia kulturalne i sportowe w tym czasie, a same juwenalia odbędą się w pierwszym możliwym terminie.

Samorząd Studencki Politechniki Lubelskiej poinformował w oświadczeniu, że juwenalia nie odbędą się w terminie majowym z powodu panującego konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

„Dołożymy wszelkich starań, by na mniejszą skalę zorganizować wydarzenia kulturalno-sportowe, w których cała społeczność akademicka będzie mogła wziąć czynny udział (…) Postaramy się również zorganizować juwenalia w pierwszym możliwym terminie, który będzie gwarantował bezpieczeństwo wszystkich uczestników naszego wydarzenia” – podano w komunikacie samorządu studenckiego.

W podobnym tonie wypowiada się przewodniczący Samorządu Studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Patryk Bukała.

„Nie otrzymaliśmy zgody rektora na organizację Kozienaliów w formie, która była do tej pory znana. Jednak nie zrezygnowaliśmy z organizacji imprez o charakterze masowym. Zarówno w maju, jak i w czerwcu odbędą się koncerty w różnych miejscach w Lublinie” – powiedział PAP Bukała.

Rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Wojciech Brakowiecki poinformował, że uczelnia nie przewiduje w tym roku organizowania Medykaliów.

„Pomimo tego, że złagodzone są obostrzenia, to covid się nie skończył. Poza tym trwa wojna na Ukrainie, w takiej sytuacji organizowanie dużego wydarzenia wydaje się być co najmniej niestosowne” – wyjaśnił rzecznik.

Katolicki Uniwersytet Lubelski nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie tegorocznych juwenaliów. „Decyzja ma zapaść dopiero po świętach” – przekazała zastępca rzecznika prasowego KUL Monika Stojowska.

Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy ponad 2,757 mln osób, w przeciwnym kierunku – z Polski na Ukrainę wyjechało 652 tys. osób.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Wrocławska

    Studenci Politechniki Wrocławskiej konstruują bezzałogową łódź, która ma przepłynąć Atlantyk

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ VIII edycja programu mentorskiego "Rozwiń skrzydła" na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera