Dwa dni, trzy sceny i ponad 40 tys. osób bawiących się na koncertach. 29. Rzeszowskie Juwenalia przeszły do historii.
To może być juwenaliowy rekord. Organizatorzy przekazali, że na 29. Rzeszowskich Juwenaliach bawiło się ponad 40 tys. osób.
„Wiemy, że są ludzie z całej Polski. Przyjechali, bo wiedzą, że mamy najlepsze juwenalia w Polsce. Dlatego śmiało mogę powiedzieć, że to są polskie juwenalia” – powiedział rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik.
Rzeszowskie Juwenalia już trzy razy zdobyły tytuł najlepszych. W 2023 r., ale też w 2018 i 2014 r. Konkurs Pro Juvenes organizuje Parlament Studentów RP.
Jeśli ktoś chciał przyjechać do Rzeszowa pociągiem, musiał zarezerwować bilet z wyprzedzeniem.
„Wiemy od studentów, że był problem z biletami z Warszawy. W pociągu z Krakowa nie było miejsc siedzących” – powiedziała Paulina Starzec ze sztabu organizacyjnego juwenaliów.
Juwenaliowe miasteczko powstało na kampusie Politechniki Rzeszowskiej. Tam przez dwa dni bawili się studenci. Koncerty rozpoczęły się w piątek późnym popołudniem. Były trzy sceny: klubowa, hip-hop i główna.
W piątek najwięcej osób bawiło się na koncertach sceny hip-hop, gdzie wystąpili: ReTo, Bejs, Kizo, Underwave, PRO8L2M oraz O.S.T.R. Na scenie głównej zagrali: Strachy na Lachy, Eter, Monika Brodka, Lady Pank i Enej.
Po koncertach autobusy MPK były tak przeładowane pasażerami, że na kolejną noc (z soboty na niedzielę) Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił dodatkowe kursy nocnej linii autobusowej.
W drugi dzień na początek zagrał Kwiat Jabłoni. „Juwe, juwe, juwenalia”– skandował do studentów prof. Piotr Koszelnik. „To nie tylko najlepsze juwenalia w Polsce, ale w naszej części Europy” – mówił ze sceny prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, która była współorganizatorem juwenaliów.
W sobotę zagrała też Kayah. Przed koncertem Dżemu był pokaz sztucznych ogni, a na finał Golec uOrkiestra. Na scenie hip-hop wystąpili: Smolasty, Żabson, Rów Babicze, Monteka, Paluch i Gibbs.
Policjanci przekazali, że zabawa przebiegła spokojnie. „Nie mieliśmy żadnych zgłoszeń” – powiedziała kom. Katarzyna Kosturek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. (PAP)
al/ joz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.