Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.05.2022
PL EN
24.12.2021 aktualizacja 24.12.2021

Chile/ Wynalazek studentów Uniwersytetu Katolickiego pozwoli wykrywać z wyprzedzeniem pożary lasów

Fot. PAP/EPA/BRAIS LORENZO Fot. PAP/EPA/BRAIS LORENZO

Nagrodzony w tym tygodniu wynalazek zespołu studentów prywatnego Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Chile (UC) opisywany przez media Ameryki Łacińskiej pozwoli wykrywać z 12-minutowym wyprzedzeniem pożary lasów – plagę wielkich kompleksów leśnych regionu.

Skadi-Lens - jak nazwał zespół młodych wynalazców swój system wczesnego sygnalizowania bezpośredniego zagrożenia pożarem obszarów leśnych, ma pozwolić służbom gaśniczym na szybkie reagowanie. System ten, mający szanse ograniczyć pożary pustoszące wielkie obszary lasów dziewiczych od puszcz chilijskich po lasy deszczowe Brazylii, oparty jest na powtarzanych co 30 sekund pomiarach zanieczyszczenia atmosfery i wzrostu temperatury, których wyniki mają być przekazywane do centrali służb leśnych.

Nagrodzony projekt systemu wczesnego wykrywania pożarów w masywach leśnych przewiduje rozmieszczenie w nich specjalnych sensorów połączonych z kamerami. Urządzenia te będą wysyłać sygnały alarmowe do centrali informatycznej, a jednocześnie uruchamiać lokalnie drony wyposażone w wyrzutnie płynu gaśniczego. Powinno to pozwolić na ograniczenie szerzenia się ognia zanim na miejsce dotrą samoloty i śmigłowce lotniczej straży pożarnej.

Na realizację nagrodzonego projektu Skadi-Lens Papieski Uniwersytet Katolicki wyasygnował już wstępnie znaczne środki, a sfinansowaniem projektu ma zająć się chilijskie państwo .

W samym Chile płonie co roku 116 tys. hektarów lasów.

Na prywatny Papieski Uniwersytet Katolicki Chile (UC), który jest najwyżej notowaną uczelnią kraju wśród 43 chilijskich szkół wyższych uczęszcza ponad 33 tys. studentów, z których część to stypendyści tej placówki. (PAP)

ik/ mars/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022