Nauka dla Społeczeństwa

31.05.2023
PL EN
11.12.2021 aktualizacja 12.12.2021

Dominika Wojtysiak-Łańska: pandemia pokazała ważną rolę specjalistów w weryfikowaniu informacji

Na początku pandemii, kiedy pojawiła się masa różnego rodzaju informacji o koronawirusie, teorii, prawd, półprawd, to bardzo trudne było, żeby z tego gąszcza wyłuskiwać te, które są informacjami sprawdzonymi. Tutaj ogromna rola naukowców, aby nam, instytucjom komunikującym o nauce, w tym pomagać. Pandemia pokazała, jak ważna jest rola specjalistów w weryfikowaniu informacji - powiedziała.

Redakcja serwisu Nauka w Polsce – PAP w głosowaniu pozaregulaminowym konkursu Popularyzator Nauki 2021 przyznała Nagrodę im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Otrzymała ją Dominika Wojtysiak- Łańska z Zespołu ds. Promocji i Współpracy Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Jak stwierdziła laureatka, pandemia pokazała, jak ważna jest rola nauki, naukowców, specjalistów, ekspertów w weryfikowaniu informacji. "Na początku pandemii, kiedy pojawiła się masa różnego rodzaju informacji o koronawirusie, teorii, prawd, półprawd, to bardzo trudne było, żeby z tego gąszcza wyłuskiwać te, które są informacjami sprawdzonymi, rzetelnymi, popartymi wynikami badań. Tu była ogromna rola naukowców, by nam jako instytucjom komunikującym o nauce w tym pomagać. By informacje, które my komunikujemy naszymi kanałami były sprawdzone i zweryfikowane, oparte na wynikach badań naukowych" - powiedziała.

Przyznała, że najtrudniejsze w informowaniu o wynikach badań naukowych, o osiągnięciach naukowców jest robienie tego w sposób taki, by było to zrozumiałe dla tzw. zwyczajnego człowieka, tzn. odbiorcy niespecjalistycznego. "Tutaj nasza rola i rola naukowców, z którymi współpracujemy i którzy chcą z nami współpracować polega na tym, by starać się o tych zagadnieniach opowiedzieć w sposób zrozumiały i przystępny" - dodała.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023