Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
14.10.2021 aktualizacja 14.10.2021

Naukowcy z Akademii WSB pracują nad projektem „AntyFakeNews”

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcy z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej (Śląskie) rozpoczynają pracę nad projektem AntyFakeNews. To wykorzystujący sztuczną inteligencję system do ochrony użytkowników przed fałszywymi informacjami w sieci.

Celem projektu jest stworzenie narzędzia teleinformatycznego, które pozwoli ostrzegać osoby korzystające z różnych portali przed potencjalnie niebezpiecznymi treściami typu fake news. Rozwiązanie pozwoli też prezentować rzeczywiste treści mające podstawy naukowe, które odnoszą się do nieprawdziwych informacji, bazując na sprawdzonych i rzetelnych źródłach. W ramach projektu AntyFakeNews stworzony zostanie model opisujący związki przyczynowo skutkowe, związane z potencjalnym zagrożeniem treściami typu fake news.

"Planujemy także wprowadzić podział treści ze względu na ich tematykę, jak również oszacować związek pomiędzy poszczególnymi użytkownikami systemu, a ich reakcją na treści powodujące dezinformacje. Utworzony model pozwoli na realizację rozbudowanej bazy, która ma przechowywać dane o treściach informacyjnych oraz informacje o profilach użytkowników wraz z estymacją ich podatności na oddziaływanie przez fake newsy" – poinformował w środę wicedyrektor Centrum Transferu Technologii Akademii WSB dr inż. Karol Jędrasiak.

Realizacja projektu AntyFakeNews została podzielona na 3 fazy. Pierwsza to prace obejmujące przygotowanie niezbędnych modułów efektywnego przetwarzania danych. "W tej fazie założyliśmy nie tylko zgromadzenie niezbędnych dla realizacji projektu danych, ale również wybranie najlepszych algorytmów i narzędzi do ich przetwarzania pod kątem detekcji fake newsów. W drugiej fazie działania zespołu badawczo-rozwojowego ukierunkowane zostaną na stworzenie generycznego systemu, którego sercem będą metody detekcji oparte na algorytmach sztucznej inteligencji. Ostatnia faza to bieżące działania mające na celu ulepszenie powstałego systemu oraz przygotowanie do wdrożenia wyników osiągniętych w ramach dwóch pierwszych etapów" – powiedział dr inż. Paweł Buchwald z Akademii WSB.

Trudność przedsięwzięcia determinują nie tylko problemy teleinformatyczne i przetwarzania danych, jakie należy rozwiązać, ale również problematyka badawcza z obszaru edukacji socjologii i interakcji z użytkownikami.

„Podejmowane działanie zakłada stworzenie innowacyjnego rozwiązania technologicznego, lecz opiera się o znane już dziś, realne potrzeby społeczne. Dlatego właśnie w pierwszym etapie projektu przeprowadzamy pogłębione badanie w celu rozpoznania +społecznego DNA fake newsów+. Musimy dokładnie poznać mechanizmy funkcjonowania dezinformacji w różnych grupach użytkowników mediów, opisać i sklasyfikować modele uwzględniające poziomy wrażliwości na poszczególne rodzaje fałszywych informacji, świadomość ich znaczenia, sposoby odnoszenia się do fake newsów, mechanizmy chronienia się przed nimi, a także specyfikę ich rozprzestrzeniania się w przestrzeni mediów sieciowych" – wskazał dr Michał Szyszka z Akademii WSB.

Badacze wierzą, że system pozwoli na szersze przyjrzenie się rzeczywistości oraz umożliwi wypracowanie każdemu własnego poglądu na otaczającą nas codzienność, jak i spojrzenie w przyszłość na podstawie wyciągniętych wniosków. "To bardzo ważne przedsięwzięcie w obecnych czasach. Czas pandemii spowodował wzmożoną obecność internautów w sieci. Dezinformacja płynąca za pośrednictwem tego medium może w znaczący sposób wpłynąć na wszelkie aspekty naszego życia. Dostęp do rzetelnej i sprawdzonej informacji jest zatem kluczową kwestią, a to główny cel oraz misja realizacji projektu" – podkreślił programista i członek zespołu badawczo-rozwojowego Piotr Ufel.

Projekt realizowany jest w konsorcjum, w skład którego wchodzą: spółka zajmująca się dystrybucją systemów bezpieczeństwa w IT ITD24 jako lider oraz Akademia WSB. Narzędzie powstałe w wyniku prac, jako produkt komercyjny, będzie dostępne w ofercie firmy ITD24 sp. z o.o. po zakończeniu wszystkich faz. Jego udostępnienie dla węższej grupy testowych użytkowników będzie możliwe już w trakcie realizacji projektu. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021