Uczelnie i instytucje

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu gotowy na rozpoczęcie nowego roku akademickiego

18.06.2020. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk
18.06.2020. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest gotowy do rozpoczęcia nowego roku akademickiego w trybie stacjonarnym – poinformowała w środę rektorka uczelni prof. Bogumiła Kaniewska. Inauguracja roku akademickiego odbędzie się w piątek.

Z powodu pandemii także i w tym roku wydarzenie odbędzie się z ograniczoną liczbą zaproszonych gości. Inauguracja będzie transmitowana i dostępna online dla wszystkich zainteresowanych.

"Wracamy do nauczania, funkcjonowania stacjonarnego – niemal całkowicie, poza wykładami dla grup powyżej 30 osób. One będą odbywały się online. Tak będzie wyglądała sytuacja w semestrze zimowym, co będzie dalej, zależy od rozwoju sytuacji pandemicznej" – powiedziała rektorka podczas konferencji prasowej przed inauguracją nowego roku akademickiego.

Zapewniła, że uczelnia jest przygotowana do szybkiego przejścia w zdalny tryb pracy. Zaapelowała też do wszystkich studentów uczelni oraz do pracowników, którzy dotąd nie skorzystali ze szczepień przeciwko COVID-19 o zaszczepienie się.

Z danych uczelni wynika, że na UAM zaszczepiło się dotąd ok. 90 proc. nauczycieli akademickich, ok. 80 proc. innych pracowników uczelni oraz ok. 80 proc. doktorantów.

"Prowadzimy rozmowy z resortem nauki, prowadzące do tego, by móc sprawdzać paszporty covidowe lub inne rodzaje zaświadczeń potwierdzających, że osoba, która chodzi na zajęcia jest osobą zdrową" – powiedziała. Rektorka przyznała, że prawo nie pozwala na ograniczenie dostępności akademików tylko do osób, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19.

W trwającej wciąż rekrutacji na rok akademicki 2021/2022 UAM zaoferował 200 kierunków i specjalności. Odnotowano ponad 35 tys. zgłoszeń. Dotąd uczelnia przyjęła ponad 11,4 tys. osób, w tym ponad 1 tys. cudzoziemców z 50 krajów świata. Przyjęto blisko 450 osób z Białorusi oraz ponad 230 osób z Ukrainy. Cudzoziemcy stanowią ok. 9 proc. wszystkich osób przyjętych na studia.

Według stanu na koniec 2020 roku, na UAM studiowało ponad 35 tys. osób, w tym 27,7 tys. na studiach stacjonarnych. Ok. 4 proc. studiujących to cudzoziemcy. Liczba pracowników uczelni przekracza 5,2 tys., w tym niespełna 3 tys. to nauczyciele. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera