
Czytnik immersyjny jako narzędzie pracy nauczyciela podczas lekcji zdalnych i stacjonarnych jest tematem kolejnego filmu z cyklu „CDT, czyli Codzienna Dawka Technologii”. Wirtualny lektor, operowanie kolorami tekstu, etykietowanie części mowy i wizualizowanie wyrazów – to niektóre z prezentowanych funkcji darmowej aplikacji.
Cykl zrealizowany przez zespół Centralnego Domu Technologii (CDT) i Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju ma w założeniu twórców inspirować początkujących i zaawansowanych użytkowników nowych technologii do korzystania na codzień. Kolejne 15-minutowe filmy edukacyjne przybliżają tematy takie, jak big data, sztuczna inteligencja, chmury obliczeniowe i wirtualna rzeczywistość. Publikowane są we środy co dwa tygodnie na kanale Centralnego Domu Technologii w serwisie YouTube. Jednym z patronów medialnych cyklu jest serwis Nauka w Polsce.
Czytnik immersyjny dostępny w ramach pakietu Microsoft Office 360 to technologia lektora, która może wspierać pracę nauczycieli podczas nauki zdalnej. Wśród jego zastosowań jest dzielenie tekstu na sylaby, dostosowywanie tła napisów i wielkości czcionek, słownik obrazkowy (piktogramowy) czy kolorowanie części mowy. Czytnik można dostosowywać do indywidualnych potrzeb – wybrać męski lub żeński głos narratora, zwiększać i zmniejszać wielkość tekstu oraz rozbijać słowa na części.
Kiedy narrator czyta zaznaczony tekst, poszczególne wyrazy mogą być wizualizowane w postaci małych obrazków (piktogramów). Zmiany kolorów tła, liter czy pojedynczych słów, w celu wyodrębnienia grup wyrazowych stymulują zmysł wzroku uczniów. Wyrazy reprezentujące różne części mowy można oznaczać odmiennymi kolorami i dodawać etykiety (nazwy części mowy), które pojawiają się nad danym słowem.
Aby rozpocząć pracę z czytnikiem, należy uruchomić go swoim komputerze. Narzędzie to dostępne jest w większości aplikacji Microsoft Office 365. O tym, jak włączyć czytnik i korzystać z niego w codziennej pracy dydaktycznej opowiadają w filmie Zyta Czechowska i Joanna Majkowska. Odcinek serii edukacyjnej dostępny jest TUTAJ.
Ekspertki pracują jako nauczycielki w szkołach dla dzieci z niepełnosprawnościami. Propagują wykorzystanie nowych technologii w środowisku nauczycieli. Zachęcają do urozmaicenia zajęć i zwiększenia efektywności pracy z uczniami poprzez aplikacje edukacyjne. Zyta Czechowska otrzymała tytuły Nauczyciela Roku 2019 oraz Microsoft Innovative Educator Ekspert. Joanna Majkowska została uhonorowana Nagrodą Ministra Edukacji za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze.
Więcej na temat cyklu - na TEJ stronie.
Nauka w Polsce – PAP
kol/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.