Nowe technologie dla każdego dostępne w cyklu CDT, czyli Codzienna Dawka Technologii

adobeStock
adobeStock

Big data, sztuczna inteligencja, chmury obliczeniowe, wirtualna rzeczywistość itp to tematy prezentowane w cyklu Codzienna Dawka Technologii. Celem tego autorskiego cyklu edukacyjnego jest przybliżanie nowych technologii i inspirowanie do tego, by korzystać z nich na co dzień.

CDT, czyli Codzienna Dawka Technologii” to autorski cykl edukacyjny, który ma przybliżać nowe technologie i inspirować do korzystania z nich na codzień. W ramach cyklu powstają 15-minutowe filmy, w których twórcy technologii, eksperci, specjaliści, praktycy, innowatorzy i naukowcy zaproszeni przez zespół CDT wprowadzają w tematykę technologii użytecznych.

Cykl skierowany jest do różnych odbiorców, m.in. młodych początkujących sympatyków nowych technologii czy osób obeznanych z tematami technologicznymi, które chcą poznawać nowości.

Kolejne odcinki cyklu przybliżają tematy takie, jak big data, sztucznej inteligencji, chmury obliczeniowe, wirtualnej rzeczywistości i innych technologii, które kształtują świat. Publikowane są we środy co dwa tygodnie na kanale Centralnego Domu Technologii na YouTube.

Opublikowane dotychczas odcinki poświęcone były:

  • Czytnikowi immersyjnemu. Czym on jest, jak korzystać z niego w codziennej pracy z uczniami?
  • Big data. Czym jest i skąd się wywodzi? Co powinno się zadziać, aby zacząć działać w firmie z dużymi danymi? jakie podejście należy wypracować w organizacji, aby z powodzeniem wykorzystywać duże ilości danych do wzrostu biznesu?
  • Technologiom immersyjnym - rozszerzonej rzeczywistości (AR) - jej historii, podstawowym narzędziom, możliwościom i potencjalnym kierunkom rozwoju
  • Wydanie dedykowane seniorom, dotyczące tworzeniu albumu zdjęć na własnym komputerze
  • Zastosowaniom rozszerzonej rzeczywistości AR w przemyśle
  • Dezinformacji, fake newsom i temu, jak się przed nimi bronić
  • Elektronicznemu obiegowi dokumentów
  • Radiowej Sieci Dostępowej i 5G
  • literaturze ON-LINE
  • Musiconowi
  • Projektowaniu w świecie cyfrowym
  • Najnowszy odcinek "CDT, czyli Codzienna Dawka Technologii” poświecono mapowaniu mózgu i temu, jak wykorzystać je w medycynie, nauce czy biznesie Widzowie dowiadują się, czym jest zintegrowany i mobilny system diagnostyczno-treningowy, obejmujący funkcjonalny spektroskop bliskiej podczerwieni (fNIRS) i gogle wirtualnej rzeczywistości (VR), a także jak wykorzystać go do wysokiej jakości badań aktywności mózgu w warunkach pozalaboratoryjnych. Jak mapowanie mózgu wykorzystać do celów diagnostycznych, treningowych, naukowych, terapeutycznych i biznesowych.

Cykl został stworzony przez zespół Centralnego Domu Technologii (CDT) i Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju. Jednym z patronów medialnych jest serwis Nauka w Polsce.

Nauka w Polsce - PAP

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Kraków, 26.05.2026. Prezes Zarządu Selvia S.A. Bogusław Sieczkowski (2P), dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Jerzy Małachowski (2L), pełnomocnik prorektora Collegium Medicum ds. nauki i infrastruktury na Uniwersytecie Jagiellońskim prof. dr hab. med. Rafał Olszanecki (P) i wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. dr. hab. inż. Marek Gzik (L) na podpisaniu umowy z Selvita S.A. w ramach konferencji prasowej inaugurującej projekt  „Wzrost potencjału polskiej gospodarki w zakresie innowacyjnych terapii i leków przyszłości poprzez rozwój Centrum B+R oraz metod i narzędzi badawczych” w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    NCBR i Selvita podpisały umowę na innowacyjne terapie i leki przyszłości

  • 18.03.2026. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. PAP/Marcin Obara

    Wiceminister nauki: innowacje są konieczne do utrzymania wzrostu gospodarczego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera