Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
26.04.2021 aktualizacja 26.04.2021

Migreny związane z nadciśnieniem po menopauzie

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Kobiety, które przed wejściem w okres menopauzy regularnie miewają migreny, mogą być bardziej narażone na wystąpienie wysokiego ciśnienia tętniczego po przejściu menopauzy – informuje pismo „Neurology”, wydawane przez Amerykańską Akademię Neurologii.

Do badań rekrutowano 56,2 tys. kobiet, które przed menopauzą nie miały wysokiego ciśnienia tętniczego ani chorób układu sercowo naczyniowego. 9543 z nich miewało migreny. Przez 20 lat trwania obserwacji kobiety co 2-3 lata wypełniały ankiety dotyczące stanu zdrowia.

Po wzięciu pod uwagę m.in. wskaźnika masy ciała, poziomu aktywności fizycznej czy historii chorób układu sercowo-naczyniowego w rodzinie naukowcy stwierdzili, że występowanie migren (zarówno z aurą, jak i bez) przed menopauzą miało związek ze zwiększeniem ryzyka nadciśnienia tętniczego po menopauzie o 29 proc.

„Migreny są znacznie częstsze przed menopauzą niż po niej, z kolei nadciśnienie występuje częściej po menopauzie. Z dotychczasowych badań wiemy, że u osób cierpiących na migreny częściej występują wczesne oznaki sztywnienia tętnic, co przyczynia się do podwyższenia ciśnienia tętniczego” - komentuje autor analizy dr Gianluca Severi z francuskiego instytutu badawczego Inserm w Paryżu.(PAP)

koc/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022