Uzależnienie od smartfona związane z impulsywnością

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Osoby spędzające dużo czasu w mediach społecznościowych lub grając w gry na smartfonie są bardziej skłonne do podejmowania impulsywnych decyzji – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „PLOS ONE”.

W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego uczestniczyło 101 osób, które wypełniły kwestionariusze i przeszły testy dotyczące samokontroli i zachowań związanych z układem nagrody. Zebrane dane zestawiono z informacjami dotyczącymi czasu spędzanego przez uczestników na korzystaniu z różnych aplikacji – od gier po media społecznościowe.

Okazało się, że uczestnicy, którzy spędzali więcej czasu grając w gry lub korzystając z mediów społecznościowych, częściej preferowali mniejsze natychmiastowe nagrody niż większe, ale odłożone w czasie. Osoby, które charakteryzowały się wyższym poziomem samokontroli, spędzały przy telefonie mniej czasu.

Wcześniejsze badania wskazywały na podobieństwa pomiędzy nadmiernym korzystaniem ze smartfonów a skłonnością do hazardu, nadużywania alkoholu czy stosowania narkotyków. Większość dotychczasowych prac opierała się jednak na informacjach dostarczanych przez uczestników. W tym przypadku rejestrowany był rzeczywisty czas poświęcany na korzystanie z poszczególnych aplikacji – komentują autorzy (doi.org/10.1371/journal.pone.0241383).(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera