
Badania zębów dowiodły, że groźny drapieżca spinozaur żerował w rzekach – informują naukowcy na łamach pisma „Cretaceous Research”.
Spinozaury znane są z trzeciej części Parku Jurajskiego. Dotychczas jedynie podejrzewano, że ich naturalnym środowiskiem były rzeki. Wyniki najnowszych badań dowiodły tego bezspornie.
Naukowcy z University of Portsmouth analizowali zbiór ponad tysiąca zębów gatunku Spinosaurus aegyptiacus. Był to dorastający do 15 m olbrzym o wadze do sześciu ton. Wiele jego skamieniałości występuje w dawnym systemie rzecznym Kem Kem, który 100 mln lat temu płynął przez Saharę.
Jeszcze do niedawna uważano, że wszystkie dinozaury były zwierzętami lądowymi. Badania prowadzone w tym roku dowiodły jednak, że spinozaury były znakomicie przystosowane do środowiska wodnego. Wskazywać na to miał kształt ogona tych dinozaurów.
Najnowsze badania, w trakcie których wzięto pod uwagę 1200 zębów, potwierdziły tę hipotezę.
Okazy pochodzą z dawnego koryta rzeki, która ok. 100 mln lat temu płynęła w rejonie obejmującym dzisiejsze Maroko. Zęby spinozaurów stanowiły 45 proc. zębów pozostałych gatunków.
Zdaniem naukowców, taka liczba zębów świadczy o wodnym sposobie życia. Zwierzęta, które tylko okazjonalnie odwiedzają rzekę, żeby zaspokoić pragnienie, nie pozostawiłyby tak licznych śladów swojej bytności.
„Jest to miejsce, gdzie olbrzymie dinozaury nie tylko żyły, ale i umierały” – dodaje David Martill z University of Portsmouth.
Więcej tutaj. (PAP)
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.