25.11.2020
PL EN
18.09.2020 aktualizacja 18.09.2020

Feminatywy, fraktale, kosmos i światło - Festiwal Nauki na UKSW

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Otwarte dla publiczności wykłady i pokazy na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie potrwają od 21 do 24 września. Będzie mowa o rozważnej i romantycznej matematyce, o meandrach języka polskiego, poszukiwaniu pozaziemskich cywilizacji i polaryzacji światła.

Festiwal Nauki na UKSW rozpocznie się 21 września wykładem o fraktalach. Figury geometryczne o nieregularnych kształtach przybliży gościom uczelni dr hab. Marek Wolf. Matematyk pokaże Paproć Barnsleya, drzewo na wietrze, zaprezentuje fraktalną muzykę i – zgodnie z zapowiedzią wykładu - będzie przekonywał widzów i słuchaczy, że matematyka jest nie tylko rozważna, ale bywa też romantyczna. Będzie można zobaczyć komputerowe animacje rysujące fraktal Mandelbrota oraz "żywy" fraktal.

O jakości współczesnej polszczyzny opowie 22 września dr Agnieszka Karolczuk. Uczestnicy będą mogli rozwiązać quiz dotyczący poprawności współczesnego języka polskiego i wziąć udział w dyskusji.

W kolejnym dniu festiwalu, 23 września, językoznawczyni wyjaśni publiczności, "co to jest ciemek i gdzie jest nienacek", czyli opowie o uczeniu cudzoziemców języka polskiego. Uczestnicy tego warsztatu poznają sposoby, techniki i chwyty stosowane w uczeniu języka polskiego obcokrajowców. Będzie też okazja do rozwiązania i skomentowania przykładowych zadań. Tematem ostatniego wykładu z tego cyklu będą feminatywy, czyli formy językowe dotyczące kobiet. Do określeń takich, jak "pilotka" i "wyborczyni" dr Agnieszka Karolczuk odniesie się 24 września. W trakcie spotkania uczestnicy będą mogli podzielić się własnymi spostrzeżeniami i uruchomić swoją wyobraźnię słowotwórczą.

Również w czwartek odbędzie się wykład pt. "Liczba Drake'a. Poszukiwanie życia we wszechświecie". Francis Drake w 1961 r. podał wzór pozwalający oszacować liczbę cywilizacji w galaktyce lub wszechświecie. Podczas wykładu zostanie omówiona historia poglądów na istnienie obcych cywilizacji przedstawionych m.in. przez Demokryta, Arystotelesa, Bruno, Gaussa i Teslę. Publiczność pozna sposoby komunikacji: częstotliwość 1420 MHz dla wodoru, programy nasłuchu i zasadę antropiczną.

Festiwal zamknie pokaz polaryzacji światła widzialnego. Dr Serhiy Kobyakow omówi zastosowanie polaryzacji we współczesnej technice i zdradzi tajemnice wyświetlaczy ciekłokrystalicznych.

Wszystkie spotkania odbędą się w reżimie sanitarnym, z zachowaniem dystansu społecznego. Wykłady odbędą się w bud. 21 kampusu Młociny ul. Wóycickiego 1/3 oraz w nowym gmachu uczelni, ul. Dewajtis 5. Godziny rozpoczęcia wykładów i ich lokalizację można znaleźć na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020