Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
07.09.2020 aktualizacja 07.09.2020

Białowieski PN/ Doroczna wystawa grzybów Puszczy Białowieskiej odwołana z powodu pandemii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Z powodu pandemii koronawirusa nie odbędzie się we wrześniu doroczna Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej - poinformował Białowieski Park Narodowy. Co roku na tej wystawie prezentowano wiele gatunków grzybów występujących w puszczy i zebranych w niej specjalnie na wystawę.

Zamiast wystawy park będzie na swoim profilu na Facebooku prowadził akcje edukacyjne poświęcone grzybom.

"Wierzymy jednak, że w jubileuszowym dla parku 2021 roku uda nam się zorganizować po raz 26. Wystawę Grzybów Puszczy Białowieskiej, bo to przecież ćwierć wieku parkowej tradycji" - poinformowała PAP Anna Białomyzy z Białowieskiego Parku Narodowego (BPN).

Park, który jest najstarszym w Polsce parkiem narodowym przygotowuje się do obchodów w 2021 r. stulecia ochrony. Jak tłumaczy Anna Białomyzy, rocznica nawiązuje do powołania w 29 grudnia 1921 r. roku pięciu rezerwatów w Puszczy Białowieskiej. Był to początek ochrony Puszczy Białowieskiej.

"Powołanie rezerwatów było pokłosiem dwóch naukowych wizyt w Puszczy Białowieskiej: w lutym 1919 r. oraz wiosną 1920 r., które uświadomiły potrzebę jej ochrony. Wyznaczono obszar – który nie tylko był niemal nietknięty ludzką ręką, ale również wystarczająco duży, ze zróżnicowanymi siedliskami, granicami wyraźnie zaznaczonymi w terenie, dostępny dla naukowców i turystów oraz zapewniający spokój zwierzynie" - poinformowała Białomyzy powołując się na publikacje z tamtego okresu.

Dodała, że to właśnie powołany wtedy obszar na terenie nadleśnictwa Białowieża został nazwany w 1932 r. Parkiem Narodowym w Białowieży, a w 1947 r. Białowieskim Parkiem Narodowym. "Po dziś dzień ta część BPN jest zwyczajowo nazywana +Rezerwatem Ścisłym+" - poinformowała Annna Białomyzy. Park ogłosił konkurs na logo tych obchodów.

PAP - Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka

kow/ mok/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022