Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.05.2022
PL EN
22.04.2020 aktualizacja 22.04.2020

Prof. Zbigniew Gaciong nowym rektorem WUM

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Prof. Zbigniew Gaciong we wtorek został wybrany na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – poinformowało PAP biuro prasowe uczelni. Prof. Gaciong zastąpi na tym stanowisku prof. Mirosława Wielgosia, który rektorem WUM był przez cztery lata.

Uczelniane kolegium elektorów we wtorek wybrało prof. Gacionga na rektora WUM na kadencję 2020-2024. Za tą kandydaturą głosowało 118 elektorów, 80 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Zbigniew Gaciong urodził się 17 grudnia 1955 r. w Warszawie. Ukończył I Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie. Jest profesorem nauk medycznych, nauczycielem akademickim WUM, specjalności naukowe: choroby wewnętrzne, nadciśnienie tętnicze.

Prof. Gaciong od 1998 r. jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM. Wchodzi także w skład Rady Dyscypliny Nauk Medycznych WUM (Nauki Medyczne Kliniczne Niezabiegowe). Jest również członkiem Rady Doskonałości Naukowej w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu – w dyscyplinie nauk medycznych. W latach 1996-2002 był prodziekanem I Wydziału Lekarskiego, w latach 2002-2005 prodziekanem Centrum Kształcenia Podyplomowego, a w latach 2005-2012 dziekanem Centrum Kształcenia Podyplomowego. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Personalizowanej.

Jak informuje biuro prasowe WUM, prof. Gaciong należy do licznych krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych (m.in. Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, High Blood Pressure Council – American Heart Association). Był pierwszym delegatem Polski do Europejskiego Stowarzyszenia Specjalizacji Medycznych (UEMS), a w kraju pełnił funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie chorób wewnętrznych (2002-2009).

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym studiuje ponad 9,7 tys. studentów, w tym prawie 800 cudzoziemców, 470 doktorantów. Na uczelni pracuje ok. 1,8 tys. nauczycieli akademickich. Bazę naukowo-dydaktyczną WUM stanowi m.in. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM, w którego ramach działalność prowadzi Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Banacha, Dziecięcy Szpital Kliniczny przy ul. Żwirki i Wigury i Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022