Uczelnie i instytucje

W czwartek głosowanie na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Warszawski Uniwersytet Medyczny. (az/awol) PAP/Albert Zawada
Warszawski Uniwersytet Medyczny. (az/awol) PAP/Albert Zawada

W czwartek przypada pierwszy termin głosowania na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. O stanowisko ubiegało się sześcioro kandydatów, ale troje z nich wycofało się tuż przed wyborami. Nie wystartuje m.in. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska.
 

"Uczelniana Komisja Wyborcza WUM informuje, że w dniu 24 września 2024 r. Bolesław Samoliński złożył rezygnację z kandydowania w wyborach Rektora" - czytamy w komunikacie UKW WUM.

W najnowszym wpisie, opublikowanym w środowe popołudnie, uczelnia poinformowała, że swoje kandydatury wycofali również Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska i Marek Kuch.

W związku z tym na rektora kandydują: Rafał Krenke, Piotr Pruszczyk i Marcin Wojnar.

Pierwszy termin głosowania w wyborach na stanowisko rektora WUM to 26 września. Zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym i nauce wybór rektora jest dokonywany bezwzględną większością głosów. Jeżeli więc żaden z kandydatów nie uzyska w pierwszym terminie bezwzględnej większości głosów, to Uczelniana Komisja Wyborcza przeprowadzi ponowne głosowanie w drugim terminie - 27 września. Wezmą w nim udział kandydaci, którzy w pierwszym terminie uzyskali dwa najwyższe wyniki.

Kadencja dotychczasowego rektora WUM prof. dr. hab. n. med. Zbigniewa Gacionga zakończyła się 31 sierpnia br. Po jej zakończeniu obowiązki rektora przejął prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Robert Gałązkowski.

Pierwotnie wybory rektora WUM miały się odbyć 23 kwietnia br. O stanowisko ubiegało się dwoje kandydatów: dotychczasowy rektor prof. Zbigniew Gaciong i prorektorka ds. personalnych i organizacyjnych prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Głosowanie jednak się nie odbyło, gdyż kilka dni wcześniej rektor WUM poinformował, że nałożył na prof. Agnieszkę Cudnoch-Jędrzejewską karę dyscyplinarną w związku z "uchybieniem godności zawodu nauczyciela akademickiego". Dodał, że tym samym jego kontrkandydatka utraciła prawo ubiegania się o funkcję rektora WUM. Sam również zrezygnował z kandydowania.

W odpowiedzi prof. Cudnoch-Jędrzejewska oświadczyła, że nie utraciła prawa ubiegania się o funkcję rektora. Podkreśliła wówczas, że kara dyscyplinarna mogłaby się stać podstawą do pozbawienia jej prawa kandydowania dopiero po uprawomocnieniu się – "co do chwili obecnej nie nastąpiło".

Ostatecznie po kilku miesiącach Uczelniana Komisja Wyborcza WUM anulowała przeprowadzone w pierwszej połowie br. wybory do organów uczelni. Wynikało to – jak podała uczelnia – z zalecenia minister zdrowia Izabeli Leszczyny, która stwierdziła, że niektóre zapisy Statutu WUM są niezgodne z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym.

Zgodnie z nowym kalendarzem czynności wyborczych wybory do senatu uczelni zostały przeprowadzone w sierpniu, a wybory elektorów (wybierających rektora) zakończyły się 18 września.

Możliwość zgłoszenia kandydatury prof. Cudnoch-Jędrzejewskiej była konsekwencją zabezpieczenia, jakiego udzielił 13 sierpnia Sąd Okręgowy w Warszawie, do którego odwołała się ona od decyzji o karze upomnienia nałożonej przez rektora WUM. Uczelnia zaznaczyła wówczas, że postanowienie o zabezpieczeniu jest nieprawomocne i zapowiedziała złożenie w tej sprawie zażalenia.(PAP)

bar/ agt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera