25.10.2020
PL EN
22.04.2020 aktualizacja 22.04.2020

Karmienie piersią chroni dziecko przed szkodliwymi wirusami

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Mleko matki ogranicza gromadzenie się w jelitach dziecka wirusów, które mogłyby mu zaszkodzić. Już niewielka ilość naturalnego pokarmu chroni przed chorobami – wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma „Nature”.

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii (USA) potwierdzili, że karmienie piersią odgrywa główną rolę w kształtowaniu mikrobiomu (a w tym wypadku wiromu) nowo narodzonego dziecka. Badacze wykazali, iż mleko matki wpływa na skład populacji wirusów zamieszkujących drogi pokarmowe niemowlęcia, silnie ograniczając gromadzenie się potencjalnie patogennych jednostek.

Specjaliści porównali populacje mikroorganizmów występujących w smółce (pierwszej kupie) i kolejnych stolcach niemowląt z USA i Botswany.

Początkowo (zaraz po urodzeniu) u maluchów nie zarejestrowano mikrobów lub zaobserwowano je w bardzo niewielkich ilościach. Jednak w ciągu pierwszego miesiąca życia populacje bakterii i wirusów silnie się rozwinęły - na jeden gram masy kałowej przypadał około miliard wirusów. Większość z nich stanowiły wirusy infekujące bakterie, tzw. fagi, ale wraz z upływem czasu w jelitach wzrastał odsetek wirusów zdolnych do replikacji w ludzkich komórkach i mogących wywoływać choroby.

Okazało się, że u dzieci karmionych wyłącznie piersią - lub zarówno piersią, jak i mlekiem modyfikowanym - potencjalnie groźnych wirusów było znacznie mniej niż u dzieci karmionych tylko sztucznym pokarmem.

Mleko matki stanowiło dobrą ochronę przed chorobami, które mogły zaatakować organizm w pierwszych miesiącach życia.

Co prawda w organizmach botswańskich niemowląt patogennych wirusów zidentyfikowano nieco więcej niż u dzieci ze Stanów Zjednoczonych, ale wynikało to prawdopodobnie z miejsca zamieszkania.

„Lokalizacja mamy i dziecka ma znaczenie prawdopodobnie ze względu na rodzaj i liczbę mikroorganizmów, z którymi dzieci mają kontakt w danym środowisku” – mówi jeden z badaczy dr Guanxiang Liang - „Niemniej jednak wygląda na to, że dzieci urodzone w Botswanie korzystają na karmieniu piersią – czy to stosowanym samodzielnie czy w połączeniu z mlekiem modyfikowanym”.

W przyszłości naukowcy chcą sprawdzić, jak różni się wirom u niemowląt z różnych części świata i jak wpływa on na ich rozwój.

O badaniu można przeczytać pod adresem. (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020