W tym roku Juwenalia Śląskie organizowane przez 10 uczelni; będą biletowane

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Tegoroczne Juwenalia Śląskie, organizowane przez 10 uczelni z regionu, odbędą się w dniach 19-23 maja. Po raz pierwszy koncerty w Katowickim Parku Leśnym będą biletowane; sprzedaż karnetów już ruszyła. Poprzednie edycje gromadziły po ok. 50 tys. osób.

"Decyzja o wprowadzeniu biletów była bardzo trudna i była poprzedzona wieloma godzinami dyskusji (…), Juwenalia Śląskie były jedną z ostatnich bezpłatnych imprez juwenaliowych w kraju, podjęliśmy tę trudną decyzję w trosce o rozwój tej imprezy. Jednak mając na uwadze wszystkie czynniki przemawiające za wprowadzeniem biletów zadbaliśmy również o to, aby cena nadal była +studencka+" – wyjaśnił Bogdan Matyja, przedstawiciel organizatorów.

Marek Adamczyk dopowiedział, że wprowadzenie biletów było konieczne. "Przyczyny tej decyzji są związane z obiektywnym faktem, iż utrzymanie bezpłatnego formatu imprezy oznaczałoby dla niej regres - skrócenie czasu trwania oraz obniżenie poziomu artystycznego i organizacyjnego. Mimo wsparcia uczelni współorganizujących nasze juwenalia, bez dodatkowych wpływów nie moglibyśmy myśleć o rozwoju" – powiedział.

Dodał, że wprowadzenie opłaty za coś, co dotąd było bezpłatne, zawsze niesie ze sobą "pewnego rodzaju rozgoryczenie", ale "duża część osób przyjęła to ze zrozumieniem".

Adamczyk pytany o ewentualne odwołanie imprezy z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 wskazał, że organizatorzy biorą taki scenariusz pod uwagę, jednak obecnie działają "na 150 procent, tak jakby ta impreza miała się odbyć". Dodał, że w takiej awaryjnej sytuacji, koszty za zakupione bilety będą zwracane.

Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 19-23 maja. Tradycyjnie zaplanowano barwny korowód ulicami Katowic – od Uniwersytetu Ekonomicznego do placu przy Pomniku Powstańców Śląskich.

Koncerty odbędą się w Katowickim Parku Leśnym. Obecnie organizatorzy podają dwóch wykonawców: Łąki Łan i Majka Jeżowska Band. Informacje o kolejnych będą sukcesywnie podawane.

Trzydniowe karnety można już kupić; jeszcze do 8 marca (bądź wyczerpania puli) są po 20 zł. Później ich cena będzie wynosiła od 30 do 50 zł, będą też bilety jednodniowe. Więcej informacji na stronie imprezy: http://juwenaliaslaskie.pl/.

W tym roku Juwenalia Śląskie organizowane są przez 10 uczelni (reprezentowanych przez samorządy studenckie) z całego regionu: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Politechnikę Śląską w Gliwicach, Akademię Wyższej Szkoły Bankowej w Dąbrowie Górniczej, Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny – Wydział Psychologii w Katowicach, Wyższą Szkołę Techniczną w Katowicach, Wyższą Szkołę Technologii Informatycznych w Katowicach oraz Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu – Wydział zamiejscowy w Chorzowie.

Według danych organizatorów, poprzednie edycje gromadziły po ok. 50 tys. osób.

PAP – Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera