Małe dzieci są z natury altruistyczne

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kilkunastomiesięczne dzieci spontanicznie oddają jedzenie potrzebującej osobie, nawet jeśli same odczuwają głód – wykazali amerykańscy badacze. Wyniki ich badania publikuje czasopismo „Scientific Reports”.

Już nawet 19-miesięczne maluchy są w stanie zrezygnować z posiłku i oddać jedzenie obcej osobie, jeśli znajduje się ona w potrzebie - zaobserwowali naukowcy z Institute for Learning and Brain Sciences ((I-LABS) przy Uniwersytecie Waszyngtońskim (USA). Sugeruje to, że altruistyczne zachowania mają u ludzi początek we wczesnym dzieciństwie i mogą ulegać zmianom na skutek różnych doświadczeń życiowych.

Podczas eksperymentów jeden z badaczy siadał naprzeciwko dziecka i pokazywał mu owoc – borówkę, winogrono lub kawałek banana. Następnie w grupie kontrolnej (służącej jako punkt odniesienia) eksperymentator łagodnie upuszczał owoc na tacę znajdującą się w zasięgu malucha i z neutralnym wyrazem twarzy czekał na dalszy rozwój wypadków. W grupie eksperymentalnej (poddawanej manipulacji badawczej) prowadzący udawał, że upuścił owoc niechcący, a potem bezskutecznie próbował go podnieść.

Okazało się, że ponad połowa dzieci z grupy eksperymentalnej usiłowała pomóc badaczowi. Maluchy sięgały po owoc i podawały go dorosłemu. W grupie kontrolnej tylko 4 proc. dzieci zachowało się w ten sposób.

Badacze powtórzyli eksperyment z maluchami, które nie otrzymały posiłku w wyznaczonym czasie – były więc prawdopodobnie głodne. Tym razem w warunkach eksperymentalnych altruistycznie postąpiło 37 proc. dzieci. W grupie kontrolnej żadne z nich nie pomogło eksperymentatorowi.

Dzieci, które miały rodzeństwo lub wywodziły się ze środowisk kładących nacisk na poczucie wspólnoty, częściej bezinteresownie oddawały jedzenie.

„Sądzimy, że niektóre doświadczenia rodzinne i społeczne mogą coś zmienić i w dalszych badaniach chcielibyśmy w pełni zrozumieć, co sprzyja zwiększaniu ekspresji altruizmu u małych dzieci. Jeśli odkrylibyśmy, jak promować altruizm wśród dzieci, uczynilibyśmy ruch w kierunku bardziej troskliwego społeczeństwa” – komentuje dr Rodolfo Cortes Barragan, koordynator badania (https://doi.org/10.1038/s41598-020-58645-9). (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera