Nauka dla Społeczeństwa

19.08.2022
PL EN
18.01.2020 aktualizacja 18.01.2020

Interaktywna mapa łódzkich parków

Ulica Piotrkowska w Łodzi. Z lewej kościół pw. Zesłania Ducha Świętego, po prawej dawny ratusz. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski 04.06.2019 Ulica Piotrkowska w Łodzi. Z lewej kościół pw. Zesłania Ducha Świętego, po prawej dawny ratusz. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski 04.06.2019

Na internetowej mapie łódzkich parków i skwerów można sprawdzić, które tereny zielone są wyposażone w urządzenia do ćwiczeń, gdzie znajduje się plac zabaw - a gdzie można pograć w szachy. Mapa powstała w Zakładzie Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

W serwisie przygotowanym przez badaczy UŁ można też szybko sprawdzić lokalizację najbliższej trasy biegowej, miejsca do grillowania, rzeźb i pomników, kąpielisk odkrytych i krytych, a nawet tras dla narciarzy biegowych. Legenda opisuje większość terenów zieleni w Łodzi.

Mapy można znaleźć na TEJ stronie.

"Miasto miało do tej pory wszystkie te informacje, ale nie w postaci cyfrowej. Dane poukrywane były w segregatorach pochowanych na urzędowych półkach i mieszkańcy nie mieli szans z nich na szybko skorzystać. Mapa to tak naprawdę wynik ogromnej pracy, jaką wykonał nasz zespół, digitalizując i porządkując te informacje" – tłumaczy kierownik zespołu naukowego realizującego projekt, prof. Jakub Kronenberg.

Jak mówi, mapa ma więcej specjalistycznych informacji, niż przeglądarka Google. Serwis powstał przy współudziale jednostek Urzędu Miasta Łodzi – Zarządu Zieleni Miejskiej, Wydziału Gospodarki Komunalnej i MOSiRu – które udostępniły dane oraz wspólnie z naukowcami z UŁ ustalały, co powinno się znaleźć na mapie. Dużą pomoc zapewniły osoby odpowiedzialne za konkretne parki i skwery. Dodano też informacje zdobyte w czasie badań Fundacji Sendzimira z 2014 roku, dzięki czemu informacje dotyczące wyposażenia poszczególnych parków zostały uzupełnione o postrzeganie tych parków przez mieszkańców Łodzi.

Zakład Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych funkcjonuje w ramach Katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska, w Instytucie Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. W Zakładzie prowadzone są badania dotyczące wzajemnych związków systemów przyrodniczych - oraz tych zdominowanych przez człowieka, głównie na przykładzie miast, gdzie te związki są być może najbardziej widoczne.

Badania dotyczą m.in. rozmieszczenia błękitno-zielonej infrastruktury z perspektywy sprawiedliwości środowiskowej, percepcji i postrzeganej wartości terenów zieleni dla mieszkańców miast i stosownych uwarunkowań instytucjonalnych.

Poza Łodzią eksperci z Zakładu Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych prowadzą badania w innych miastach europejskich. Pierwsza mapa parków w Polsce powstała w oparciu o projekt zrealizowany wcześniej w Sztokholmie.

Prof. Jakub Kronenberg zajmuje się zagospodarowaniem obszarów miejskich, w tym wyceną zieleni miejskiej. Za sobą ma staże naukowe w Szwecji, Wielkiej Brytanii i Kirgistanie. Regularnie publikuje w zagranicznych czasopismach naukowych. Dwukrotnie otrzymywał stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Był też beneficjantem stypendium naukowego MNiSW dla wybitnych młodych naukowców. W 2009 roku został nagrodzony przez Prezydium Oddziału PAN w Łodzi.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022